AnadoluJet Uçak Bileti

AnadoluJet Uçak Bileti
  • Ülke: Türkiye
  • Sahibi:Türk Hava Yolları
  • CEO: İbrahim Doğan
  • Uçak Sayısı: 39
  • Telefon Numarası: 444 2 538
  • Tescilli Marka Adı: AnadoluJet
  • Merkez Adresi: Kentpark İş Merkezi AnadoluJet Ofisleri Eskişehir Yolu 7. km. No:164 Kat:4 Çankaya/ANKARA, TÜRKİYE

AnadoluJet Hakkında

23 Nisan 2008 yılında kurulduğunda filosunda sadece 5 uçak vardı. Fakat bu tarihten sonra hızlı bir gelişim göstererek hem uçak sayısını hem de uçuş ağını arttırmıştır. Buna bağlı olarak da şirket tarafından taşınan yolcu sayısı toplamda 70 milyonu geçmiştir. İç hatlarda yapılan seferlerde böylesine büyük rakama ulaşmak çok büyük bir başarı olarak nitelendirilmektedir. AnadoluJet, Türk Hava Yolları bünyesinde kurulan bir şirkettir. “Uçmayan kalmasın” prensibi ile yola çıkan şirket sadece yurt içinde hizmet vermektedir.

AnadoluJet hakkında

Ankara merkezli olarak hizmet veren şirket, uçuşlarının büyük kısmı buradan gerçekleştirmektedir. Ankara dışındaki bir diğer önemli merkezinin ise İstanbul olduğu söylenebilir. Yenilikçi bir anlayışa sahip olan firma, ülke içindeki uçuş ağını olabildiğince geniş tutmaktadır. Buna bağlı olarak da havalimanı olan her yere uçuş düzenlemekte ya da imkanları zorlayarak düzenlemeye çalışmaktadır. AnadoluJet bünyesinde bulunan 39 adet uçak ile 41 havalimanı ve 69 parkura seferler yapmaktadır ki yurt içi için bu son derece önemli bir rakamdır.

AnadoluJet uçakları

AnadoluJet tarafından yolculara sağlanan birtakım ayrıcalıklar vardır fakat şirketin prensibi “uçmayan kalmasın” olduğu için söz konusu ayrıcalıklardan ilkinin fiyatlar olduğu söylenebilir. Fiyatlar son derece uygundur, hatta dönemsel olarak yapılan kampanyalar sayesinde biletlerin fiyatları bazen otobüslerden bile daha düşük seviyelere gelmekte ve bu da insanların uçakları daha fazla tercih etmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışmalarına devam eden şirketin bir sonraki hedefi yolcu sayısını biraz daha arttırmak olarak açıklandı.

AnadoluJet Sahibi ve Ortakları

AnadoluJet, Türk Hava Yolları bünyesinde kurulmuş bir şirkettir. Tamamı Türk Hava Yolları’na ait olduğu için ortaklarının Türk Hava Yolları ortaklarıyla aynı olduğu söylenebilir.

AnadoluJet sahibi

Gerçek Kişi Nihai Hakim Pay Sahibi Doğrudan ve Dolaylı Pay Oranı Toplamı

Türkiye Varlık Fonu (A Grubu Nama)                %49,12
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı            < %0,01
Halka Açık A Grubu                        %50,88

Türk Hava Yolları’nın halka arzı yapılırken farklı bir yol izlenmiştir. Hisseler A ve C grubu olarak ayrılmıştır. Kamunun elinde olan C grubu hisselere bir takım imtiyazlar verilmiş ve böylece şirketin halen devlet yönetiminde olması sağlanmıştır. C grubu hisse sahiplerinin yönetimde daha fazla söz hakkı olması bu verilen imtiyazlar ile güvence altına alınmıştır.

AnadoluJet Uçtuğu Yurt İçi İller

AnadoluJet yurtiçi

Yurtiçinde 41 havalimanına seferler yapan şirket bu yönüyle ciddi bir işlevi yerine getirmektedir. Yurt içinde seferler yapılan iller Adana, Adıyaman, Ağrı, Antalya, Batman, Bingöl, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, İstanbul, Trabzon, Van, Ankara, Denizli, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kıbrıs (Ercan), Malatya, Mardin, Muş, Ordu/Giresun, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Kayseri, Kocaeli, Konya, Nevşehir ve Sivas şeklindedir.

AnadoluJet Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

AnadoluJet yurtdışı

AnadoluJet sadece yurtiçi seferler yapmaktadır. Bundan dolayı yurt dışına yolcu taşımamaktadır. Yurt dışında sadece Kıbrıs’taki Ercan Havalimanına seferler yapılmaktadır ki burası da yavru vatan olarak nitelendirildiği için böyle bir imtiyaz sağlanmaktadır.

AnadoluJet Haberleri

AnadoluJet, Türk Hava Yolları bünyesindeki şirketlerden bir tanesi olduğu için THY’nin gelişmesini izlemekte ve onu takip etmektedir. Bundan dolayı da yurt içindeki uçuş ağı sürekli olarak geliştirilmekte ve yolcu potansiyeline bağlı olarak yeni seferler eklenmektedir. Ankara merkezli bir şirket olmasına karşı, Ankara ya da İstanbul haricinde de çapraz uçuşlar yapmaktadır. Fakat bu tamamen yolcu potansiyeli ile ilgili bir durumdur. Bu potansiyele sahip olan Bursa ve Trabzon gibi illerden farklı illere çapraz seferler yapılmakta ve bu da insanların yolculuk noktasında çok daha fazla seçeneğe sahip olmasını sağlamaktadır. Yakın zamanda bunların sayısının biraz daha artması beklenmektedir.

AnadoluJet haberleri

2008 yılından bu yana insanların çok uygun fiyatlara yolculuk yapması için çalışmalar yürüten AnadoluJet, son olarak Kıbrıs Barış Harekâtı anısına bir kampanya yaptığını açıkladı. Bu kampanyaya göre Kıbrıs yolcuları biletlere sadece 129 TL ödeme yaparak seyahat edebilecek. Kampanyanın 5 bin koltukla sınırlı olduğu duyuruldu Böylece insanların söz konusu kampanyada yararlanabilmesi için acele etmesi gerekmektedir.

AnadoluJet haber

AnadoluJet, bir Türk Hava Yolları şirketi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Bu durum zaman zaman tartışma konusu olmakta ve firmanın bağımsız olması gerektiği bazı kişilerce belirtilmektedir. Bu durum ile ilgili yakın zamanda bir açıklama yapılmış ve firmanın bağımsız olup olmayacağı değerlendirilmişti. Fakat aynı şekilde yola devam edilmesi gerektiği yönünde görüşler ağır basmış ve herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. Yakın zamanda bu yönde tekrar bir değerlendirme yapılıp yapılmayacağı ise şu anda bilinmiyor. Fakat şirketin filosunun yenilenmesi için bir takım girişimler olduğu sızan haberler arasındadır. Özellikle THY’nin son dönemde yapacağı devasa alımların ardından, buradaki uçakların bir kısmının kiralama ya da satın alma yöntemi ile AnadoluJet’e geçebileceği ifade edilmektedir.