Avrupa Kıtası nereden başlıyor?

Sami kökenli dillerde Erep (Irib) sözcüğünün karşılığı olan Avrupa, güneşin battığı taraf olarak tanımlanmaktadır. Bu isim Fenikeliler döneminde Yunanlılara geçmiş, Yunanlılarda da bu isim Europa olmuştur. Avrupa Kıtası, Afrika, Asya ve Atlas Okyanusu ile sınırları bulunan bir kıta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıtanın güneyinde Afrika, doğusunda Asya ve batısında da Atlas Okyanusu yer almaktadır. Avrupa Kıtasının kapladığı alan göz önünde bulundurulduğunda bu adanın Okyanusya’dan sonraki en küçük kıta olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa Kıtası’nın sınırlarını detaylandıracak olursak; kıtanın batısında, Atlas Okyanusunun bulunduğunu ve kuzeyinde de Kuzey Buz Denizi’nin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Kıtanın güneyinde ise Akdeniz ile birlikte Afrika Kıtası’nın yer aldığı bilinmektedir. Avrupa Kıtasının doğusu ise tamamıyla Asya Kıtasıyla kaplıdır.

Cebelitarık Boğazı, Avrupa Kıtasının Afrika Kıtasına 14 kilometre kadar yaklaştığı alandır. Asya’da İse İstanbul Boğazı ile Çanakkale Boğazı kıtayı Asya Kıtasından Ayırmaktadır. Avrupa Kıtasının doğudaki kara sınırını net bir şekilde detaylandıramayız. Ancak kıtanın doğusunun Ural Nehri, Ural Dağları, Karadeniz, Maniç Çukuru, Çanakkale ve İstanbul Boğazı ile Ege Denizi sınırlarından oluştuğunu söyleyebiliriz.

Avrupa Kıtası nerede son buluyor?

Avrupa Kıtası Asya Kıtasından ayrılması zor olan bir kıtadır. Çünkü her iki kıta arasında uzunca bir kara sınırı bulunmaktadır. Bundan dolayı Avrupa Kıtası nerede son buluyor? Sorusunun yanıtı daha çok kıtanın batısıyla ilgilidir.

Avrupa Kıtasının batısını Atlas Okyanusu kaplamaktadır. Bundan dolayı Asya kıtasının Atlas Okyanusu’nun başladığı yerde bittiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Avrupa Kıtasının en batısı söz konusu olduğunda karşımıza Cabo da Roca Burnu çıkıyor. Kıta Avrupasının Atlas Okyanusu ile birleştiği ve buluştuğu yer olarak tanımlanan Cabo da Roca Burnu, Portekiz sınırları içerisinde yer almaktadır.

Avrupa Kıtası sınırları içerisinde yer alan İzlanda, Kuzey Amerika Kıtasına yakın bir konumda bulunmakla birlikte Avrupa Kıtasının bir parçasıdır. Yine İrlanda Adası ve Büyük Britanya Avrupa Kıtasının batı sınırını şekillendirmektedir.

Vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri

Türkiye’de seyahat etmeyi sevenler açısından Avrupa ülkeleri her zaman favori konumda yer almaktadır. Ancak çok sayıda Avrupa ülkesinin ülkemize vize uyguluyor olması seyahat özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Bu kapsamda elbette ülkemizden vizesiz olarak gidilebilecek Avrupa ülkeleri de bulunmaktadır. Bu ülkeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Arnavutluk

 • Belarus (Beyaz Rusya)

 • Bosna-Hersek

 • Karadağ

 • Kosova

 • Makedonya Cumhuriyeti

 • Moldova

 • Sırbistan

 • Ukrayna

Ülkemize vize uygulaması bulunmayan ülkelere son zamanlarda yoğun bir şekilde turizm amaçlı seyahatlerin yapıldığı biliniyor. Özelli Bosna Hersek ve Kosova gibi ülkeler, her yıl çok sayıda Türk turistlere ev sahipliği yapıyor. Yine Ukrayna ile Arnavutluk da Türk turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

En uzun süren Avrupa uçuşu hangisidir?

Ülkemizden en uzun Avrupa uçuşu söz konusu olduğunda İstanbul merkez olmak üzere Portekiz ve İsveç gibi ülkelerin en uzak mesafeli uçuşlara ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. yine Fransa ile Hollanda’nın da uzun mesafeli bir uçak seyahatiyle ulaşılabilen ülkeler grubuna girmektedir. Norveç ve İngiltere de uzun mesafeli uçuş kategorisine dahil olan ülkeler arasında yer almaktadır. İşte ülkemizden yapılan en uzun Avrupa uçuş seyahatlerine örnekler:

 • Almanya (Berlin 3 saat)

 • Belçika (3 saat)

 • Fransa (Pari 3,5 saat)

 • Hollanda (Amsterdam 4 saat)

 • İngiltere (Londra 3,5 saat)

 • İspanya (Barselona 3,5 saat)

 • İsviçre (3 saat)

 • Portekiz (4,5 saat)

 • Norveç (Oslo 4 saat)

 • Rusya (Moskova 3 saat)

Söz konusu uçuşların tamamı direkt uçuşlardır. Şayet aktarmalı bir şekilde Avrupa uçuşlarını da bu listeye dahil edecek olursak, uçuş süreleri çok daha uzun olacaktır.

En ucuz Avrupa Uçak Bileti nasıl alınır?

Uygun fiyatlı bir şekilde Avrupa uçak bileti satın almak söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirirseniz, avantajlı biletlerin kapısını da aralamış olursunuz. Özellikle erken rezervasyon yaptırmak ucuz bir şekilde uçak bileti satın almanızı mümkün kılacaktır. Bunun için uçuş saatinizi önceden planlamanız yeterli olacaktır.

Ucuz Avrupa uçak bileti satın almak için erken rezervasyon olanağından yararlanmak akıllıca bir seçenektir. Avrupa'ya seyahat düşünenler planlarını önceden yapmaları halinde Avrupa ülkelerine uçak biletini ucuza alma fırsatı yakalayabilirler. Avrupa uçak bileti ucuza almanın bir yolu ise Fastfly.com'daki fiyatlardır! Bunun için uçak biletini erkenden almak ve firmaların düzenledikleri indirim kampanyalarını yakından takip etmek yeterli olmaktadır. Yine yüksek kalite standartlarına sahip platformlar aracılığıyla ucuz bir şekilde uçak bileti de satın alınabilinir.

Avrupa uçak bileti alırken pasaport gerekli mi?
Uçak bileti alırken pasaport bilgisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak gideceğiniz ülke için pasaport gerekmesi halinde havaalanında pasaport'a ihtiyacınız olabilmektedir.
Avrupa uçak bileti almadan önce vize alınmalı mı?
Avrupa uçak bileti almadan önce vizenizin onaylanmasına gerek bulunmamaktadır. Gidiş-dönüş biletinizi vize başvurunuzu yapmadan önce de alabilirsiniz.
En kısa süren Avrupa uçuşu hangisidir?
İstanbul üzerinden en kısa süre Avrupa uçuşu, Avrupa ülkelerinden olan Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan'a yapılmakta ve bu uçuş ortalama 90 dakika sürmektedir.
Tüm Avrupa uçuşlarında yemek ikramı var mı?
Genel olarak Avrupa uçuşlarında uçuş süresine bağlı olarak yemek ikramı bulunmaktadır. Ancak yemek ikramı havayolu firması ve bilet türüne göre değişkenlik göstermektedir.
Avrupa ülkelerine ucuz uçak bileti nasıl alınır?
Uçak biletinizi alırken, erken bilet alabilir veya farklı rotalar kullanarak Avrupa ülkelerine ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.