Rusya Uçak Bileti

Rusya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Rusya Federasyonu
  • Başkent: Moskova
  • Nüfusu: 144,5 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 17.100.000 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey batı sınırında Finlandiya ve Norveç, batı sınırında Beyaz Rusya, Polonya, Letonya, Litvanya ve Estonya, güney batı sınırında Ukrayna, güney sınırında Çin, Moğolistan, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Kuzey Kore ile komşudur. 
  • Konuşulan Dilleri: Rusça, Tatarca, Ukraynaca ve İngilizce
  • Telefon kodu: +7
  • Başkan: Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev 
  • Para Birimleri: Rus Rublesi 

Rusya Kuruluş Yılı

Rusya toprakları, dünyanın en eski yaşam alanları arasında bulunur. Verimli topraklara sahip olması ve iklim bakımından çeşitliliğe sahip olan Rusya’da bulunan kalıntılar tarih öncesi dönemlerde bu topraklarda yaşayan kişilerin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu dönemlerde genellikle göçebe kabileler halinde yaşantı devam etmiştir. Yerleşik hayata geçme ile birlikte Rusya topraklarında bulunan kabileler millet olarak yaşamaya başlamıştır. Bazı dönemlerde Hunlar tarafından işgal edilen topraklar bulunmaktadır. Rusya sınırlarında devlet anlamında bir araya gelme Kiev Knezliği adı altında gerçekleşmiştir. On birinci yüzyılda gerçekleşen bu olay Rusya için önemli bir adımdır. 

rusya havalimanı

1237 yılı ve sonrasında Moğol İstilası yaşanan alanları bulunmaktadır. 1547 yılı itibariyle Rusya Çarlık haline gelmiş olup ilk çar taç giymiştir. 1721 yılı itibariyle de çarlık artık imparatorluk haline dönüşmüştür. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı dönemleri Rusya için önemli süreçlerdir. İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanlar Rusya’nın en içlerine kadar ulaşmıştır. Sonrasında toparlanan Rusya, o dönemin en güçlü ülkelerinden birisi olan Almanlara karşı galibiyet elde etmiş ve Almanya’nın içerisine kadar işgal ile başarılı olmuştur. Bu dönem ve sonrasında Sovyetler Birliği olarak yönetilen Rusya, 1991 yılında yıkılmış ve federasyon olarak yönetilmeye başlamıştır. Özellikle Türk kökenli olan ülkeler o tarihte bağımsızlıklarını ilan etmiştir. 

Rusya Gezilecek Yerler

Rusya, dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir. Karadeniz’den Bering Boğazı’na Avrupa sınırından Kore’ye kadar uzanan ülke içerisinde pek çok doğal güzellik bulunmaktadır. Bununla birlikte tarihi anlamda köklü bir ülke olması içerisinde pek çok tarihi eser bulunmasını sağlamaktadır. Bu nedenler ile Rusya içerisinde gezilip görülebilecek onlarca yer bulunmaktadır. Rusya’da gezilebilecek yerlerden bazıları aşağıdadır;

Ermitaj Müzesi

Rusya’nın önemli şehirlerinden birisi olan St. Petersburg içerisinde yer alan tarihi bir müzedir. 1764 yılında kurulmuş olan müze bir süre halka kapalı olarak kalmıştır. Yaklaşık doksan yıl sonra halka açılmış ve ziyaretler başlamıştır. Müzenin bugünkü haline ulaşmasında Çariçe II. Kahterina’nın katkıları büyüktür. Müze içerisinde Rusya kültürü ve tarihine ek olarak dünya içinde önemli olan pek çok eser bulunmaktadır.

rusya nasıl gidilir

Üç milyona yakın eserin sergilendiği müze dünyadaki en fazla çizim eserini bulunduran müzedir. Bu konuda dünya rekorlar kitabına girmiş olan müze sanatseverlerin hayranlık duyacağı bir yerdir. 

Kremlin Sarayı

Rusya’nın siyası anlamda en önemli yeri olarak bilinmektedir. Moskova içerisinde bulunan saray aslında kale benzeri bir yapıdır. Yirmi sekiz hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 1482 yılına inşasına başlanana Kremlin Sarayı 1495 yılında tamamlanmıştır. Tamamen Rus mimarisine uygun olarak inşa edilmiş olan saray ve çevresindeki yapılar hayranlık uyandıracak güzelliktedir. Özellikle kış aylarında yapılan ışıklandırma ile daha güzel hale gelmektedir. Sarayın içerisi Rusya Devlet Başkanı’nın konutu olması nedeni ile sınırlı alanı turistler tarafından görülebilmektedir. 

Kızıl Meydan

Rusya denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesidir. Rusya’nın UNESCO Dünya Mirası içerisinde bulunan yerlerinden olan meydan Rusya’nın kalbi olarak değerlendirilir. Moskova’da bulunan meydan çevresinde pek çok tarihi yapı ve turistik alan bulunmaktadır. Çok eski bir tarihi olan meydan kızıl renge yakın olması nedeni ile bu şekilde adlandırılmıştır. Gezilmesi gereken yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir. 

Lenin Mozolesi 

Rusya için önemli liderlerden birisi olan Vladimir İlyiç Lenin’in mezarının bulunduğu bir mekândır. Lenin’i özel kılan Sovyetler Birliği’nin kurucusu olmasıdır. Lenin Mozolesi, Kızıl Meydan içerisinde bulunmaktadır. On iki metre yüksekliği ve yirmi dört metre genişliğinde olan mezar Rusya’nın ünlü mimarları tarafından tasarlanmıştır. 

Peterhof Sarayı

Rusya’nın en görkemli yapılarından bir tanesidir. St. Petersburg şehrinde yer alan saray mimari olarak Fransa’da bulunan Versay Sarayı’na benzerlik göstermektedir. 1703 yılında inşa edilmiş olan saray, uzun yıllar Rusya Çarlığına ve İmparatorluğu’na hizmet etmiştir. Çevresinde bulunan çeşmeler ve bahçeler sarayın çok daha güzel gözükmesini sağlamaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan sarayın en iyi şekilde tanınması için rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edilir. 

Aziz Vasil ve İsaac Katedrali

Aziz Vasil Katedrali, Moskova’nın içerisinde Kızıl Meydan’da bulunmaktadır. 1555 yılında inşa edilmiş olan yapı Kızıl Meydan’ın en dikkat çeken yapıları arasındadır. Sekiz adet kubbesi bulunan katedral kubbesi Rusların kazandığı sekiz önemli savaşı simgelemektedir.

rusya uçak bileti

Altmış beş metre yüksekliğe sahip olan yapının dışı renkli şekilde boyanmıştır. Aziz İsaac Katedrali ise St. Petersburg içerisindedir. 1768 yılında inşa edilmiş olan yapı taş ile kaplanmıştır. Dünyanın en büyük katedralleri arasında gösterilir. Yüz metreden yüksek yapısı dikkat çekici mimarisi ile tamamlanmıştır. 

Arbat Caddesi

Rusya’nın en çok gezilen yerlerinden birisidir. Moskova’nın merkezi bir konumunda bulunan cadde İstiklal Caddesi gibi görülmektedir. Pek çok önemli mağazanın bulunduğu cadde bugünkü haline 1930 yılında ulaşmıştır. Araç trafiğine kapalı olan bu cadde üzerinde gezerek alışveriş yapabilir ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. 

Stolby Ulusal Parkı

Rusya’nın mükemmel doğasının görülebileceği ideal alanlardan birisidir. Krasnoyarsk şehrinde bulunan ulusal park içerisinde yüksekliği altı yüz metreyi bulan kayalık alanlar bulunmaktadır. Bu kayalıkların arasında ise yüksek ağaçlar yer alır. Doğa içerisinde yürüyüş yapmak ve kaya tırmanışı yapmak isteyenler için en ideal yerlerden birisidir. 

Rusya Alexander Bahçeleri

Başkent Moskova içerisinde bulunan bahçeler, rengârenk bir manzara sunmaktadır. Tarihi binaların arasına yapılmış olan bahçeler 1819 yılında düzenlenmeye başlamıştır. Kremlin Sarayı’na yakın konumda bulunan üç adet bahçeden oluşmaktadır.

rusya tatil tur

Rengarenk çiçekleri, yemyeşil çimleri ve özel donatımlı havuzları ile dolu olan bahçeler görülmeye değer yerlerdendir. 

Rusya Devlet Müzesi 

Rusya’daki yaşam, kültür ve tarih ile ilgili bilgi almak isteyenlerin uğraması gereken bir müzedir. St. Petersburg içerisinde bulunan müze 1895 yılında açılmıştır. Rusya için değerli olan pek çok eser bu müze içerisinde sergilenmektedir. Müzenin faaliyette olduğu bina Mihail Sarayı olarak bilinen tarihi bir yapıdır. On birinci yüzyıldan günümüze kadar birçok eser burada görülebilir. 

Rusya Yemek Kültürü 

Rus yemek kültürü içerisinde balık ve deniz ürünlerinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Sahip olduğu denizler ve göllerden elde edilen lezzetli balıkların etleri ve yumurtaları kahvaltı dâhil her öğünde tüketilmektedir. Mersinbalığı ile ünlü olan ülke bunlardan elde edilen havyarı tüm dünyaya sunmaktadır. Protein ağırlıklı bir yemek kültürü bulunan ülkede en çok tüketilen çorba lahana ve balıktan yapılan shchi adı verilen besleyici çorbadır. Şaşlık adı verilen kebap tarzı yemekleri bizim kültürümüze benzerlik göstermektedir. Ağır kokulara ve tatlara sahip baharatlar yemeklerde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Yemekler ile birlikte smentana adı verilen soslar ve kvass adı verilen içkiler tercih edilir.