Antalya Uçak Bileti

Antalya Uçak Bileti

Ülke: Türkiye

Dil: Türkçe

Kordinatlar: 37°10′54″K 30°56′00″D

Bölge: Akdeniz

Alan: 20.909 km2

Nüfusu: 2.222.562

Rakım: 39 m

Plaka Kodu:07

Telefon Kodu: +(90) 245

Posta Kodu: 07000

İklimi: Akdeniz İklimi

Antalya Hakkında Genel Bilgi

Antalya Adı Nereden Gelmektedir? Antalya adının tarihi kaynağı; Pergomon Kralı olan II. Attolos’a dayandırılmaktadır.

Antalya’nın Coğrafi Yapısı: Şehrin büyük bir bölümü engebeli yapıya sahiptir. Bölgenin engebeli bir yapıya sahip olmasında, Toros Dağları'nın etkisi büyük olmaktadır.

Antalya’nın Dağları: Bey Dağları, Toros Dağları, Susuz Dağları, Alacadağ, Akdağ ve Geyik Dağları bölgedeki önemli yükseltiler arasında yer almaktadır.

Antalya’nın Akarsuları: Düden Çayı, Akçay, Kaledıran Çayı, Eşen Çayı, Demre Çayı, Alakır Çayı, Acısu, Büyük ve Küçük Arapsuyu ve Sedir Irmağı gibi küçüklü büyüklü 30 civarında akarsu bölgede yer almaktadır.

Antalya Hakkında

Antalya İlinin İklimi: Bölge Akdeniz İkliminin etkisi altında yer almaktadır. Yazları sıcak ve nemli olan Akdeniz ikliminde kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bölgede bitki örtüsü olarak ise; maki bitki örtüsüne sıkça rastlanmaktadır.

Antalya’nın Komşuları: Antalya’nın toplamda 5 şehre komşu olduğu bilinmektedir. Bunlar; Konya, Mersin, Karaman, Isparta ve Burdur illeridir.

Antalya İlinin İlçeleri: Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Serik ve Muratpaşa olmak üzere toplam 19 ilçesi bulunmaktadır.

Antalya Şehrinin Ekonomik Yapısı: Şehrin temel geçim kaynağı turizmdir. Bölgedeki turizm geliri oldukça fazladır. Turizm sektörünün yanı sıra bölgede tarım, hayvancılık, ticaret ve madencilik de yapılmaktadır.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya iline karayolu ve hava yolunun yanı sıra deniz ve demir yoluyla da ulaşmak mümkün olmaktadır. Deniz ve demir yoluyla ulaşım aktarmalı yapılırken, kara ve havayolu ulaşımı direkt olarak yapılmaktadır.

Hava Yolu Ulaşımı: Antalya Havalimanı, ülkemizin en yoğun havalimanları arasında yer almaktadır. İç hat seferlerinin sayısı oldukça fazladır. Bu doğrultuda ildeki iç hat seferleri; İstanbul Sabiha Gökçen-Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Adana Şakirpaşa havalimanlarına direkt olarak düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, Antalya Havalimanın'dan pek çok farklı ülkeye uçuşlar da söz konusu olmaktadır. Bu kapsamda; Almanya, Rusya, Norveç, İsrail, KKTC, İngiltere ve Finlandiya gibi pek çok ülkeye uçuş gerçekleştirilmektedir.

antalya nasıl gidilir

Kara Yolu Ulaşımı: Konya üzerinden Ankara-Antalya, Afyon-Antalya ve Isparta-Antalya alternatif yol güzergahlarından Antalya’ya ulaşmak mümkündür. Antalya otogarından ülkemizin pek çok şehrine otobüs seferleri yapılmaktadır.

Deniz Yolu Ulaşımı: Denizyolu ile Antalya’ya ulaşmak mümkündür. Port Akdeniz- Antalya Limanına özellikle yaz aylarında çok sayıda farklı turist gemisi gelmektedir.

Demir Yolu Ulaşımı: Antalya’ya direk olarak trenle ulaşmak mümkün değildir. Ancak trenle Konya’ya gelindikten sonra aktarmalı olarak Antalya’ya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Şehir içi ulaşımı bakımından da Antalya oldukça gelişmiş durumdadır. Bu noktada otobüs, tramvay, minibüs, Antray ve taksilerle şehir içi ulaşım mümkündür.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Antalya ülkemizin en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca, bölgede çok sayıda otelin bulunması olağan bir durumdur.

5 Yıldızlı Oteller: Baia Lara Hotel, Rixos Downtown, Hotel Su, The Marmara Antalya, Liberty Hotels Lara, IC Hotels Green Palace, Ramada Plaza Antalya ve Barut Hotel Lara gibi oteller bölgede hizmet vermektedir.

antalya nerede kalınır

4 Yıldızlı Oteller: Garden Resort Bergamot, Akra Park Barut Hotel, Fame Residence Göynük Çamyuva Beach Hotel, Pasha Princess Hotel, IC Hotels Airport ve Sailor Bech Club gibi çok sayıda 4 yıldızlı otel bölgede etkili bir hizmet sunmaktadır.

3 Yıldızlı Oteller: Woodline Hotel, Atan Park Hotel, Gurtas Hotel, Santa Marina Hotel, Hotel Royal Hill, Grand Kayalar Hotel, Antroyal Hotel, Zel Hotel gibi 3 yıldızlı oteller bölgede hizmet vermektedir.

Antalya’da Ne Yenir?

Bölge tarıma elverişli bir bölgedir. Bu durumdan kaynaklı olarak Antalya ilinde oldukça zengin bir yemek kültürü mevcuttur. Akdeniz mutfağının izlerini taşıyan pek çok yemek, ziyaretçilere oldukça keyifli lezzetler sunmaktadır. Keçi ve koyun etinin ön planda olduğu bir yemek kültüründen de söz etmek mümkündür. Tarhana Çorbası, Yarpızlı Çorba, Burani, Kekikli Çorba ve Softalar Aşı önemli lezzetler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra; Hibeş ve Testi Kebabı da Antalya'nın önemli lezzetlerdendir.

antalya da ne yenir

Antalya’nın En İyi 10 Restoranı

 • Özdoyum Restaurant
 • Faruk Güllüoğlu İstanbul
 • Mehmet Restaurant,
 • 7 Mehmet
 • Sultanyar Kebapçısı
 • Paçacı Şaban
 • Piyazcı
 • Akdeniz Pastanesi
 • Şişçi Ramazan'ın Yeri
 • Can Can

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Hatta yaz turizmi denilince akla ilk Antalya gelmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak bölgede çok sayıda tarihi ve turistik bölgenin var olduğunu söylemek mümkündür.

antalya da gezilecek yerler

Alara Kalesi: Alaaddin Keykubat döneminde yapılan Alara Kalesi, Alara Çayına yakın bir bölgede konumlanmıştır.

Manavgat Şelalesi: Genişliği ve doğal güzelliğiyle büyük beğeni kazanan Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçesinde yer almaktadır.

Kızıl Kule: Kırmızı taşlardan yapılmasından dolayı Kızıl Kule olarak isimlendirilen tarihi yapı, 13. yüzyılda yapılmıştır.

Side: Tarihi bir şehir olarak tanımlanan Side’de pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Simena Kalesi: M.Ö. IV. Dönemde yapıldığı düşünülen bu kale, Demre ilçesinde yer almaktadır.

Oluk Köprü: Roma döneminde yapılmış olan Oluk Köprüsü, çok sayıda ziyaretçinin uğrak yeridir.

Antalya’da Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Antalya’da çok sayıda sanatsal ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı festivallerin bölgede düzenlendiği de bilinmektedir.

antalya kültür sanat

 • Altın Koza Film Festivali (1969'dan beri, Eylül )
 • Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali (1998'den beri, Mart)
 • Portakal Çiçeği Karnavalı (2014'ten beri, Nisan)
 • Uluslararası Gençlik Festivali (Mayıs)
 • Horzum Yayla Şenliği (Ağustos)
 • Sarımazı Zeytin Festivali (Ekim)

Antalya’da Eğlence Yerleri

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir bölge olması, deniz kıyısında yer alması ve üniversite öğrencilerinin yoğun popülasyonu sayesinde bölgede eğlence hayatının oldukça yoğun olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada, bölgede ön planda yer alan bazı eğlence mekanları şu şekilde sıralanabilir:

antalya eğlence yerleri

 • Monte Cristo Disco
 • Auditorium Club
 • Havana Club
 • İsyan Meyhane
 • Neptuno Bar
 •  Black Ice Bar
 • Aura Club
 • Inferno
 •  Mymoon
 • Zodiac

 

Antalya havalimanı adresi nereden öğrenilir?
Antalya havalimanın adresi söz konusu olduğunda Muratpaşa Antalya adresi karşımıza çıkıyor. Bu havalimanın adresini Fastfly platformundan rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
İndirimli Antalya uçak bileti alma yolları nelerdir?
En avantajlı ve indirimli bir şekilde Antalya uçak bileti satın almayı istiyorsanız Fastfly adresini tercih edebilirsiniz.
Antalya için alternatif uçak firmaları nelerdir?
Antalya şehrine hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok sayıda farklı havayolu firması uçuş gerçekleştirmektedir. Türk Havayolları ile Pegasus bölgeye etkili bir şekilde uçuş gerçekleştiriyor.
Antalya gezi rotasından nereler vardır?
Düden Şelalesi Antalya gezi rotası söz konusu olduğunda ilk aklımıza gelen seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yine Konyaaltı Plajı bölgede en çok ziyaretçi çeken bir bölge olarak biliniyor.
Antalya yöresel lezzetler hangileridir?
Enginarlı Girit Kebabı Antalya ilinin en lezzeti yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Ayrıca Gökçesu Pilavı kentin simge yemekleri arasında yer aldığı için sıklıkla tercih ediliyor.