SunExpress Uçak Bileti

SunExpress Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Sahibi: Türk Hava Yolları, Lufthansa
 • CEO: Jens Bischof
 • Uçak Sayısı: 70
 • Çalışan Sayısı: 3000
 • Telefon Numarası: 444 0 797
 • E-Posta: basin@sunexpress.com
 • Ticaret Unvanı: SunExpress Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.
 • Tescilli Marka Adı: SunExpress
 • Merkez Adresi: Yenigöl Mah. Nergiz Sok. No: 84 PK
  Muratpaşa/Antalya, Türkiye

SunExpress Hakkında

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın eşit ortaklığı ile 1989 yılında Antalya’da kurulan SunExpress, ilk uçuşunu ise kuruluşundan bir sene sonra yani 1990 yılında gerçekleştirdi. O tarihten sonra Türk ve Alman sivil havacılığın yenilikçi yapısıyla hizmet vermektedir. Antalya merkezli olarak uçuşlarını yapan şirket, en fazla uçuşunu ise Almanya’ya yapmaktadır. 2001 yılında başlatılan Antalya ile Frankfurt arasındaki turistik amaçlı charter seferleri, Türkiye’nin o tarihe kadar düzenlemiş olduğu ilk yurt dışı tarifeli sefer olma özelliğini taşımaktadır. Bu bakımdan SunExpress’in ülkemizin havacılık tarihindeki yeri son derece özeldir.

sun express

SunExpress, Antalya haricindeki bir diğer merkezini 2006 yılında İzmir’e açmıştır. Bu tarihten sonra da İzmir ile diğer Anadolu kentleri arasında seferler yapmaya başladı. Böylece İzmir’i Anadolu’ya bağlayan ilk hava yolu şirketi olma özelliğini kazandı. Günümüzde İzmir’den diğer kentlere direkt olarak sefer yapan şirketlerin arasında yine ilk sırada yer alır. SunExpress bu şekilde faaliyetlerini sürdürürken 2011 yılında kardeşi olarak nitelendirilebilecek SunExpress Almanya şirketi kuruldu. Bu şirket ise Almanya ile diğer ülkeler arasında seferler düzenlemektedir. Mısır, Kanarya Adaları, Körfez ülkelerinin bazıları ve Yunan Adaları sefer yapılan bölgeler arasındadır.

Günümüzde toplam 70 uçak ile faaliyetlerini sürdüren şirket, yolcu taşımacılığı noktasında kritik görevleri üstlenmektedir. 2017 yılında 8,8 milyon yolcu taşıma başarısına ulaşan şirketin uçaklarının doluluk oranı ise %84 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2018 yılında bu seviyenin biraz daha üstüne çıkılması, şirketin temel hedefleri arasında yer alır. Bunun için ciddi sayıda alımlar yapılmakta ve bunların 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

SunExpress Ortakları

SunExpress şirketi Türk ve Alman ortaklığı ile kurulmuştur. Bu ortaklığın seviyesi ise eşittir.

Gerçek Kişi Nihai Hâkim Pay Sahibi Doğrudan ve Dolaylı Pay Oranı Toplamı

 • Türk Hava Yolları                                                                   %50
 • Lufthansa                                                                               %50

Antalya merkezli olarak kurulduktan sonra ciddi gelişim gösteren şirketin bir diğer ayağı olan SunExpressDeutschland ise Almanya merkezli olarak 2011 yılında kurulmuştur.

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın kendi ortaklık yapılarının buraya da dolaylı olarak yansıdığı söylenebilir. Bundan dolayı da SunExpress’in ortaklık yapısı son derece karışık olmaktadır. Örnek olarak Türk Hava Yolları’nın elinde bulundurduğu %50’lik hisseler dikkate alındığında bunların bir kısmının halka arz ve bir kısmının da devlette olduğu görülecektir. Keza Lufthansa’da da böyle bir durum vardır.

sun express nerelere uçuyor

SunExpress Uçtuğu Yurt İçi İller

SunExpress ülke içinde 18 farklı kente seferler yapmaktadır. Söz konusu kentler İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Adana, Ankara, Antalya, Muğla, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Ordu-Giresun, Samsun, Trabzon ve Van şeklindedir.

SunExpress Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

SunExpress tarafından yapılan ülke dışındaki seferlerin sayısı da fazladır. Şirket 23 farklı ülkeye seferler yapmaktadır. Bunlar; Almanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Macaristan, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Danimarka, Fas, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İran, İspanya, Mısır, Norveç, Rusya, Türkiye, Yunanistan, Polonya ve Romanya şeklindedir.

sun express uçak bileti

SunExpress Haberleri

SunExpress tarafından yürütülen faaliyetlerin kapsamının genişletilmesi ve bunların kalitesinin biraz daha arttırılması gibi farklı hedeflere yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Şirketin Antalya merkezli olması, buraya farklı ülkelerden gelmek isteyen turistler açısından ciddi bir kolaylık sağlamaktadır ve bu kolaylığın daha kaliteli olabilmesi adına da çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda şirket uçak filosunu daha da büyütmek ve bazılarını yenilemek için çalışmalar yapmaktadır.

Uçak filosu için yapılan çalışmalar neticesinde bir takım anlaşmalar yapılmıştır. Bu anlaşmalara göre şirket 10 tanesi opsiyonlu olmak şartı ile toplamda 50 adet uçak için anlaşmaya varmıştır. Bu rakam son derece yüksektir ve şirketin hedeflerini ortaya koyması bakımından son derece önemlidir. Alınacak olan uçaklar Boeing 737-800 NG ve 737-800 MAX modelleridir. Uçakların 25 tanesinin 737-800 NG, 15 tanesinin ise 737-800 MAX modelinden olacağı açıklandı. 10 tane opsiyonlu olan uçak ise 737-800 MAX modelindendir.

sun express uçakları

Yapılan anlaşmaya göre söz konusu uçakların teslim tarihi belli bir süreye yayılmış durumdadır ve bu kapsamda uçakların 2015 ile 2021 yılları arasında teslim alınması hedeflenmektedir. Uçaklar, orta menzile sahip olup şirketin kalitesini daha da yukarı çıkaracaktır. Ayrıca yakıt tüketimi bakımından da %14 gibi önemli bir oranda tasarruf sağlanacağı belirtilmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında hava yolu şirketinin hizmet kalitesinin sınıf atlayacağı söylenebilir.

Yeni uçakların da devreye girmesi ile birlikte yolculara birtakım yeni hizmetler verilmeye başlanacaktır. Farklı eğlence sınıflarının bulunması temel hedefler arasında yer alırken yolcular bunlardan istediklerini rahatlıkla tercih edebilecek ve böylece çok daha kaliteli bir seyahat geçirmiş olacaktır.