Onur Air Uçak Bileti

Onur Air Uçak Bileti
  • Ülke: Türkiye
  • Sahibi: Cankurt Bagana
  • CEO: Teoman Tosun
  • Uçak Sayısı: 26
  • Çalışan Sayısı: 1898
  • Telefon Numarası: 0850 210 6687
  • E-Posta:  crm@onurair.com
  • Ticaret Unvanı: Onur Havayolları Taşımacılık A. Ş.
  • Tescilli Marka Adı: Onur Air
  • Merkez Adresi: Atatürk Havalimanı B Kapısı, Teknik Hangar Yanı 34149, Yeşilköy/İstanbul, TÜRKİYE

 

Onur Air Hakkında

14 Nisan 1992 yılında kurulan şirket, kuruluşundan sadece 1 ay sonra ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi başarmıştır. Kurulduğundan sadece bir uçağa sahip olan şirket yıl sonuna kadar bu sayıyı üçe çıkarmayı başarmıştır. Onur Air, Türkiye’deki hava yolu şirketlerinden bir tanesidir ve izlediği farklı strateji ile dikkat çekmektedir.  

Yolcu kapasitesini arttırmak için farklı çalışmalar yapan şirket, bu kapsamda farklı firmalarla da anlaşmalar yapmıştır. Turizm alanında etkin olan şirketlerden Ten Tour ile 1994 yılında anlaşma yapmış ve buna bağlı olarak yolcu sayısında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Filosunda A-320 tipi uçaklar bulunan şirket 1995 yılında, yani kuruluşundan yaklaşık 3 yıl sonra uçak sayısını 9’a, koltuk kapasitesini 1.566’ya ve çalışan sayısını da 512’ye çıkarmayı başarmıştır. Bu şekilde büyümeye devam eden şirket 1997 yılında ise 16 uçak, 3.500 koltuk ve 912 personele ulaşarak bu alanda söz sahibi olmaya başlamıştır. Şirket söz konusu özellikleri ile Türk ekonomisine de ciddi katkı sağlamıştır.

Onur air uçak bileti

1997 yılına kadar ciddi şekilde büyüyen firma çok genç olmasına karşın teknik destek alanında danışmanlık verecek seviyelere kadar gelmiştir. Fakat 1998 yılıyla birlikte Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde yaşanan ciddi ekonomik sorunlar, genç hava yolu şirketini de etkilemiş ve şirketin küçülmesine neden olmuştur. Bu kriz firmanın uçak sayısını 9’a kadar indirmesiyle sonuçlanmıştır. Fakat krizi iyi bir şekilde yöneten firma buradan olabilecek en az hasarla çıkmış ve yükselişine kaldığı yerden devam etmiştir. 2001 yılının Kasım ayına gelindiğinde uçak sayısını 12’ye kadar çıkarmayı başarmıştır. Krizi bu kadar kısa sürede atlatması ve toparlanması bütün dikkatlerin bu şirkete yönelmesine neden olmuştur.

Onur Air, insanların farklı noktalara seyahat edebilmesi için uçuş ağını olabildiğince fazla tutmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda da yurt dışı noktalarına nispeten biraz daha fazla önem verdiği söylenebilir. Bu özellikleri ile insanların yurt dışı seyahatlerinde ciddi bir alternatif oluşturmaktadır. Dönemsel olarak maddi anlamda krizler yaşasa da bunların hepsinin geride bırakmayı başarmıştır.

Onur Air Uçak Bileti rezervasyon

Onur Air Ortakları

Onur Air şirketini 1992 yılında Cankurt Bagana kurmuş ve daha sonra şirketi satmıştır. Bu satış 2013 yılında gerçekleşmiş olup ortakları tam olarak açıklanmamıştır. Ortaklar ile ilgili birtakım spekülasyonlar yapıldığı dahi iddia edilmiştir. İranlı ünlü iş adamı Babek Zencani’nin de şirketlerin ortakları arasında olduğu söylenmişti. Fakat şirket tarafından bu yalanlandı.

Yeni ortakları şirketi tam olarak kontrol edemeyince değerinde ciddi bir düşüş yaşandı ve eski sahibi olan Cankurt Bagana, şirketi sattığından çok daha uygun bir fiyata tekrar geri almıştır. Yapılan açıklamalara göre şirketin 250 milyon dolara satıldığı daha sonra ise 105 milyon dolara alındığı iddia edilmektedir. Tüm bu iddialar geride bırakılır ise şirketin şuandaki sahibinin Cankurt Bagana ve şirketin tamamının ona ait olduğu söylenebilir.

Onur Air uçak bileti fiyatları

Onur Air Uçtuğu Yurt İçi İller

Onur Air, yurt içi uçuşlarında İstanbul’u merkez almakta ve uçuşlarını buradan yapmaktadır. Bu kapsamda İstanbul’dan 11 farklı noktaya uçuşlar yapılmaktadır. Söz konusu noktalar Adana, Kayseri, Malatya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep ve İzmir şeklindedir.

Onur Air Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Onur Air, yurt dışında da farklı kentlere seferler düzenlemektedir. Türklerin yoğun olarak bulundukları kentlere daha fazla uçuş yapıldığı söylenebilir. Bu kapsamda Almanya, Hollanda, Irak, Rusya, Ukrayna, Kıbrıs ve Fransa’ya seferler yapılmaktadır. Bu ülkelerde sefer yapılan şehirler ise Lefkoşa, Nalçik, Odesa, Amsterdam, Berlin, Düsseldorf, Erbil ve Paris’tir.

Onur Air Uçak bileti sorgula

Onur Air Haberleri

Onur Air, 1992 yılından beri sürdürdüğü faaliyetler kapsamında bu zamana kadar toplamda 95 milyon yolcu taşımayı başarmıştır. 26 yılda 95 milyon rakamının yakalanması son derece önemlidir ve bu da şirketin başarısını göstermektedir. Türkiye’deki iç hat seferleri 2003 yılında özel sektöre de açılmış olup şirket söz konusu tarihte iç hatlar uçuşuna da başlamıştır. Düşük maliyetli hava taşımacılığı prensibine göre faaliyetlerini sürdüren şirket, yolcuların maddi olarak daha rahat şartlarda seyahat etmesinin önünü açmaktadır.

Şirket tarafından son dönemde yapılan atılımlar ile biraz daha büyümek istediği net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmaların bir kısmı filoya yeni uçakların eklenmesi veya mevcut uçakların yenilenmesi şeklinde iken bir kısmı ise uçuş ağının biraz daha genişletilmesine yöneliktir. Özellikle Ortadoğu’daki ülkelerden bazıları, tatil için ülkemizi yoğun olarak tercih etmektedir ki bu da ciddi bir talep oluşturmaktadır. Dolayısıyla da Onur Air’in bu alana yönelik çalışmalar yapması muhtemeldir. Fakat bunun ne zaman gerçekleşeceği ise tam olarak bilinmemektedir.