THY Uçak Bileti

THY Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Sahibi: Devlet
 • CEO: M. İlker Aycı
 • Uçak Sayısı: 325
 • Çalışan Sayısı: 31.543
 • Telefon Numarası: 444 0 849
 • E-Posta: ir@thy.com
 • Ticaret Unvanı: Türk Hava Yolları A. O.
 • Tescilli Marka Adı: Turkish Airlines
 • Merkez Adresi: Yeşilköy Mahallesi, Havaalanı Caddesi, No: 3/1 34149 Bakırköy/İstanbul, Türkiye

 

Türk Hava Yolları Hakkında

Türkiye’nin ilk hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları’nın kuruluşu 1933 ile 1935 yılında gerçekleşmiştir. Bu yıllar arasında yapılan çalışmalar arasında temellerinin atıldığı söylenebilir. 20 Mayıs 1933 yılında kurulan ve oldukça sınırlı imkânlarla faaliyetlerine başlayan THY, günümüzde ise dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinden bir tanesi olmayı başarmış durumdadır. İlk bütçesi 180 bin TL olan şirketin bünyesinde 7 pilot, 8 makinist, 8 memur ve 1 telsizci bulunuyordu. Toplamda 24 kişiden oluşan bu ekip, 5 adet uçak ile hizmet vermeye başladı. Uçaklardan 2 tanesi 5 koltuklu, 2 tanesi 4 koltuklu ve 1 tanesi de 10 koltukluydu.

Türk Hava Yolları, kuruluşunun ardından sürekli olarak gelişmeyi hedefleyen bir şirket olmayı başarmıştır. Bunu atılan bütün adımlarda görmek mümkündür. Özellikle 2000’li yıllarda bu çok daha net bir şekilde ortaya çıkmış ve insanların kaliteli bir şekilde seyahat edebilmesi için çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaları iki farklı sınıfta toplamak mümkündür. Bunlardan ilki hizmet kalitesini direkt olarak etkileyen filolar, diğeri ise uçuş ağıdır. THY tarafından bütçesine bağlı olarak filosu sürekli yenilenmiş ve insanların daha konforlu seyahat edebilmesi amaçlanmıştır. Uçuş ağı ise her geçen gün biraz daha gelişmektedir. Bu gelişim için bazen farklı hava yolları ile anlaşmalarla sağlanırken bazen de şirket kendi uçakları ile buralara seferler yapmaya başlamaktadır.

THY’nin hizmet politikası, kalite üzerine kuruludur. Tarihsel gelişimi incelendiğinde bu net bir şekilde görülmektedir. 1947 yılına kadar sadece yurt içinde seferler yapan şirket bu tarihten sonra yurt dışına da yolcu taşımaya başlamıştır. Bu kapsamda ilk yurt dışı seferi Atina’ya yapılmıştır. 1956 yılında ise dünyaya açılım yapılmış ve sermayesi 180 milyon liraya çıkarılmıştır. 1980’li yıllara gelindiğinde ise şirket artık üç kıtaya yolcu taşımaya başlamıştı. Bu aşamadan sonra ise gelişimi çok daha hızlı olmuş ve günümüzde konumuna ulaşmıştır.

thy uçak bileti

Türk Hava Yolları Ortakları

Türk Hava Yolları, devlete ait bir şirket olmasına karşın bir kısmı halka arz edilmiştir.

Gerçek Kişi Nihai Hâkim Pay Sahibi Doğrudan ve Dolaylı Pay Oranı Toplamı

 • Türkiye Varlık Fonu (A Grubu Nama)                                    %49,12
 • Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı                         <%0,01
 • Halka Açık A Grubu                                                                %50,88

Türk Hava Yolları’nın halka arzı yapılırken farklı bir yol izlenmiştir. Hisseler A ve C grubu olarak ayrılmıştır. Kamunun elinde olan C grubu hisselere bir takım imtiyazlar verilmiş ve böylece şirketin halen devlet yönetiminde olması sağlanmıştır. C grubu hisse sahiplerinin yönetimde daha fazla söz hakkı olması bu verilen imtiyazlar ile güvence altına alınmıştır.

türk hava yolları

Türk Hava Yolları Uçtuğu Yurt İçi İller

Türk Hava Yolları yurt içinde toplam 47 şehre uçuşlar yapmaktadır. Bunların bir kısmını aktarmasız olarak yaparken bir kısmı ise aktarmalı uçuşlardan oluşmaktadır. Bu iller; Adana, Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Malatya, Nevşehir, Ordu, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Batman, Şırnak, Iğdır şeklindedir.

thy uçak bileti Fastfly.com

Türk Hava Yolları Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Türk Hava Yolları dünyanın hemen her noktasına uçuşlar yapmaktadır. 75’ten fazla ülkedeki 300’ten fazla kente uçuşlar yapmaktadır. Bu ülkeler, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Belçika, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Moldova, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, İzlanda, Japonya, Kamboçya, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kosova, Kıbrıs, Küba, Letonya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika, Mısır, Romanya, Rusya, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Suudi Arabistan, Tayland, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Yeni Zelanda ve Yunanistan şeklindedir.

Türk Hava Yolları Uçak bileti

Türk Hava Yolları Haberleri

Türk Hava Yolları, ülkemizin ve dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinden birisidir ve bu konumunu korumak için sürekli yenilikler yapmaktadır. Son olarak yapılan yeniliklerden bir tanesi dünyaca uçak üreticisi Boeing ile yapılan anlaşmadır. Bu anlaşma kapsamında şirket yeni uçaklar alacağını açıkladı. Yine bir diğer uçak üreticisi Airbus ile de benzer çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede hem uçuş ağı genişleyecek hem de uçakların kalitesi artacaktır.

Son yapılan açıklamalarda Afrika kıtasında yeni uçuş noktaları duyurulmaya devam ediyor. Bu kapsamda son açıklanan yerlerden bir tanesi de Moroni oldu.