Arnavutluk Uçak Bileti

Arnavutluk Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Arnavutluk
  • Başkent: Tiran
  • Nüfusu: 2,88 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 28.748 Kilometrekare
  • Komşuları: Karadağ, Yunanistan, Kosova ve Makedonya ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Arnavutça
  • Telefon kodu: +355
  • Başkan: Ilir Meta
  • Para Birimleri: Arnavut Leki (ALL)

Arnavutluk’un Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Arnavutluk topraklarında yaşam çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır. Orta Çağ’dan itibaren Illirya ve Pelasglar’ın yerleştiği topraklar bugünkü Arnavutluk topraklarıdır. Bu dönemlerden itibaren Arnavutluk olarak bilinen topraklar Albania olarak adlandırılmaktadır. Uzun süre Osmanlı Devleti’nin yönetiminde kalmış olan Arnavutluk, Birinci Balkan Savaşına kadar bu şekilde kalmıştır.

arnavutluk butrint antik kenti

Birinci Balkan Savaşı ile birlikte Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra ise İtalya ile birlikte Avusturya Macaristan’dan destek alarak Arnavutluk Krallığı kurulmuştur. 1912 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke daha sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından işgal edilmiştir. 1944 senesine kadar işgal altında kalan ülke Enver Hoca önderliğinde son bağımsızlığını ilan etmiştir. Günümüzdeki Arnavutluk Devleti ve yasaları ise 1998 yılında tamamlanmıştır. Arnavutluk açısından en önemli kuruluş tarihi olarak Osmanlı Devleti’ne bağımlılığın ortadan kalktığı 1912 görülmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Arnavutluk turistik açıdan pek çok önemli yere ve tarihi mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin Adriyatik Denizi ve İyon Denizi’ne kıyısının bulunması bu noktada etkili olmaktadır. Avrupa içerisinde önemli ve eski yaşam alanlarından bir tanesi olması sayesinde de önem verilen yerlerdendir. Arnavutluk uçak bileti aldıktan sonra gezilebilecek yerler temel olarak şunlardır;

Tiran

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, bu özelliği ile pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. En önemli şehir ve başkent olması sayesinde çok fazla eski yapı ve heykel bulunmaktadır. Arnavutluk’un kuruluşunda ve bağımsızlığını kazanmasında önemli pay sahibi olan İskender Bey Heykeli bu heykellerin başında yer alır. İskender Bey, Osmanlı Devleti’ne karşı savaşarak bağımsızlığın ilan edilmesinde en önemli kişi olarak bilinmektedir. Bu heykelin yer aldığı meydan ve çevresinde pek çok önemli tarihi eser yer alır. Bunlar içerisinde Ethem Bey Camisi, Opera Binası, Saat Kulesi ve Ulusal Tarih Müzesi yer alır. Ulusal Tarih Müzesi içerisinde İlkçağlardan günümüze kadar çok farklı eser ve kalıntı görülebilir. Ayrıca Arnavutluk ile ilgili özel eserlerinde görülebileceği yer burasıdır.

Arnavutluk Piramit

Piramit

Farklı bir görüntüye sahip olması nedeni ile dikkat çeken piramit şeklindeki yapı daha önceleri müze olarak kullanılmıştır. Ancak kapatılması sonrasında âtıl vaziyette kalmaktadır. Bugünkü hali ile Tiran şehrinin manzarasının en güzel şekilde görülebileceği ve gençlerin eğlendiği yerlerden bir tanesidir.

Ethem Bey Camisi

Arnavutluk, Osmanlı Devleti yönetiminde iken inşa edilmiş olan bir camidir. Halkın büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu ve uzun süre Müslüman devlet yönetiminde kalan Arnavutluk içerisinde camiler önem verilen yerler arasındadır. Ancak çok fazla tarihi cami günümüze kadar ulaşamamıştır. 1821 tarihinde inşa edilmiş olan bu cami özel süslemeleri ve değişik mimarisi ile dikkat çeken yapılardandır. Bugüne kadar sağlam şekilde gelmiş olan camiyi Müslümanlar aktif olarak kullanmaya devam etmektedir.

Berat Şehri

Arnavutluk içerisinde en eski yaşantının olduğu şehir Berat şehridir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu şehirde iki bin yıldan daha eski süredir yaşantı bulunmaktadır. Berat şehrinde günümüzde bulunan evlerin birçoğu Osmanlı Devleti döneminden kalma evlerdir. Bu nedenle burayı gezip gören kişiler ülkemizdeki eski evlere benzer evler ile karşılaşabilir. Özellikle Safranbolu, Beypazarı veya Cumalıkızık civarını gezenler, oldukça tanıdık yapılar görebilir. Şehrin bir kısmında Müslümanlar bir kısmında ise Hristiyanlar yaşamıştır. Bu şekli ile yüzyıllar boyu huzur içinde yaşadıkları bir şehir olarak bilinir.

Butrint Antik Kenti

Arnavutluk’un Yunanistan sınırlarına yakın Saranda şehri içerisinde bulunan antik bir şehirdir. Yunan antik kenti olması sayesinde o dönem yapılarını içerisinde barındırmaktadır. İçerisinde pek çok tarihi kalıntı bulunması ile bu tarz yerlere ilgi duyanlar için idealdir. UNESCO tarafından 1992 yılında bu antik şehir Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. Antik kentin çevresinde bulunan milli park ise doğal güzelliklere sahip alanlardandır. Antik kenti ziyaret etmek için sayfamızdan Arnavutluk uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Ali Paşa Kalesi

Butrint Antik Kentine yakın konumda bulunan bir Osmanlı Devleti kalesidir. 1819 yılında inşa edilmiş olan kaleden günümüze büyük çoğunluğu sağlam olarak kalmıştır. İçerisinde açık hava müzesi de bulunan bu alan ziyaretlere açıktır.

Saranda Kenti ve Sahili

Arnavutluk içerisinde sahil turizmi açısından en önemli şehir olarak Saranda şehri öne çıkar. Deniz kıyısında bulunan şehir doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Mavi denizi ve güzel kumsalları ile ülkenin tatil beldeleri arasında gösterilir. İkinci Dünya Savaşı döneminde ülkenin işgal altında olduğu zamanlarda Benito Mussolini ve ailesi tarafından tatil şehri olarak kullanılmıştır.

arnavutluk vlore

Vlore Şehri

Diğer bir deniz kenarı şehir olarak Vlore şehri dikkatleri çekmektedir. Arnavutluk için önemli bir liman şehri olması ile birlikte deniz kenarında sunduğu güzellikler ile de çok fazla turist çeken bir şehirdir. Özellikle Arnavutluk’un bağımsızlığını ilan etmesi sonrasında simge olması amacı ile kurulan bu şehir güzel ve ideal sıcaklıkta bir denize sahiptir.

Bunkart Sığınakları

Bunkart Sığınakları, Tiran şehri içerisinde bulunmaktadır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalardan korunmak için tasarlanmıştır. Günümüzde müze ve sergi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Onifri Müzesi

Berat şehri içerisinde bulunan bu müze Arnavutluk ile ilgili tüm eserleri bir arada bulabileceğiniz bir müzedir Antik çağlardan kalma eserler ile birlikte Hristiyan ve Müslüman dönemleri için önemli olan eserleri de sunarak çok farklı tarzlara hitap etmektedir.

Tiran Teleferiği

Tiran şehrini tepeden görmek isteyenler için hazırlanmış özel bir teleferiktir. Tiran’ın hemen dışındaki bir dağa kurulmuş olan teleferik ile kolay şekilde çıkabilirsiniz. Çıktığınızda sizi bekleyen Tiran manzarasına doyamayacaksınız. Tepe noktada bulunan restoran içerisinde Arnavutluk için özel olan yemekleri yiyebilirsiniz.

Mavi Göz Gölü

Dünyanın en ilginç göllerinden bir tanesidir. Saranda kentine yakın konumda bulunan bu göl masmavi suyu ile dikkat çekmektedir. Neredeyse her mevsim buz gibi olan suyuna girmek yasak olsa da maviliği nedeni ile kendilerine engel olamayanlar vardır. Gölün etrafında bulunan et restoranları içerisinde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

arnavutluk yemek kültürü

Arnavutluk Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Arnavutluk yemek kültürü içerisinde farklı medeniyetlerin etkisi bulunmaktadır. Akdeniz ülkesi olmasının yanı sıra Balkan kültürüne de ev sahipliği yapan Arnavutluk yemeklerinde bu etkiler görülmektedir. Yakın konumda olan ülkeler olarak Yunanistan, Sırbistan ve İtalya gibi ülkelerin yemek kültürleri de etkili olmuştur. En önemli etkiyi ise uzun süre toprakları yöneten Osmanlı Devleti bırakmıştır.

Arnavutluk içerisinde en çok önem verilen yemek öğle yemeğidir. Öğle yemeklerinde taze sebzeler ile birlikte domates, zeytin, yeşilbiber ve zeytinyağı kullanılarak yapılan yemekler tercih edilmektedir. Ülkemizde de çok sık tercih edilen güveç yemekleri Arnavutluk kültüründe önemli bir yer tutar. Et kullanılarak yapılan güveçlerin yanı sıra sebze kullanılarak yapılan güveç çeşitleri de tercih edilmektedir. Sabahları ve gün içerisinde çok fazla börek ve peynir tüketimi görülmektedir. Farklı tarzda börekleri lezzetli ve beğenilen yemekleri arasında yer alır. İçecek olarak bozanın yanı sıra evlerde yapılan içkilerde kullanılmaktadır. Dut ve üzüm kullanılarak yapılan içkileri popülerdir. Arnavutluk mutfağını yakından tanımak için en kısa sürede Arnavutluk uçak bileti bakmaya başlayın!