Türkiye Uçak Bileti

Türkiye Uçak Bileti

Ülke Adı: Türkiye

Başkent: Ankara

Nüfusu:  80.810.525

Yüz Ölçümü: 783.562 km2

Komşuları: Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, İran, Irak, Suriye

Konuşulan Diller: Türkçe, Kürtçe, Lazca, Ermenice, Gürcüce, İngilizce

Telefon Kodu: +90

Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

Para Birimi: Türk Lirası

Türkiye’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Türkiye sınırlarının içinde kalan yerlerin büyük bir çoğunluğu Anadolu, az bir kısmı da Trakya’dadır. Anadolu dünyanın en eski yerleşim yeri olan bölgelerinden bir tanesidir. Orta Anadolu’da yer alan Çatalhöyük Bağır Devrinden Cilalı Taş Devrine kadar uzanan bir maziye sahiptir. Anadolu pek çok kavime, milliyete ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Pek çok uygarlık bu topraklara egemen olmuş ve pek çok kültür topraklarda can bulmuş, yaşamış ve yaşamaktadır. Frigyalılar, Urartular, Lidyalılar, Asurlular, Hititler bu topraklarda hâkimiyet kurmuş olan uygarlıklardan bazılarıdır. Türkler İslamiyet’i kabul ettikten sonra Anadolu’ya gelmişlerdir.

Özellikle Moğol istilasının başlaması ile Türkler Anadolu’ya büyük kitleler halinde gelmiştir. Anadolu’da kurulan o dönem için kurulan en büyük Türk Devleti, Büyük Selçuklu Devleti’dir. Selçuklularla beraber Türkler Anadolu’ya akın yapmaya devam ettiler. Bizans ile Selçuklu Türkleri arasında yapılan Malazgirt Meydan Muharebesini Selçuklular kazandı. Bu savaşın neticesinde Bizanslılar Türkleri Anadolu’dan atamayacaklarını anladırlar ve Anadolu’nun kapısı Türklere ardına kadar açılmış oldu. Selçuklu Devleti Anadolu’da İslamlaştırma ve Türkleştirme hareketleri başlattılar. Anadolu, bu dönemde Mevlâna ve Yunus Emre gibi önemli tasavvufi isimler yetişmiştir. Selçuklu Devleti 1243’te Kösedağ Savaşı’nda Moğollara yenildi. Bu yenilginin ardından Türk Beylikler dönemi başlamıştır. Bu beyliklerden Osmanlı Beyliği diğer beyliklere üstü gelerek, tüm Türkleri bir çatı altında toplamayı başarmıştır.

türkiye gezilecek yerler

Osmanlı Devleti giderek güçlenmiştir. Osmanlı Devleti Ankara Savaşı’ndan sonra bir fetret devresi yaşasa da daha sonrasında toparlanıp büyük bir imparatorluk haline gelmiştir. 1453 yılında İstanbul’un fethedilmesi tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Osmanlı İmparatorluğu yükselme dönemine girmiştir. Bu dönemin en önemli padişahları Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’dır. Kanuni’den sonra İmparatorluk duraklama dönemine girmiştir. Ardından sırası ile gerileme ve dağılma süreci gelmiştir.

Dağılmakta olan Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları Anadolu’da küçük bir bölgede sıkışıp kalmıştır ve dört bir yandan işgal orduları ülkeyi tam anlamı ile köşeye sıkıştırmıştır. İşgale karşı direnmek isteyen Anadolu halkı Mustafa Kemal önderliğinde kongreler düzenledi. Kongrelerde işgal güçlerine karşı direniş kararı alındı. Düzensiz olarak işgalcilerle mücadele eden kuvvetler öncelikli olarak düzenli hale getirildi. Halkla birlikte karar alabilmek için 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Anadolu’nun dört bir yanından seçilen mebuslar burada yaşanan gelişmelerle ilgili olarak kararlar alındı ve uygulamaya konuldu.

Güneyde Fransızlarla ve İtalyanlarla, Doğuda Ermenilerle, Batıda Yunanlılarla karşı önce direniş, daha sonrasında ise Anadolu’dan işgalci güçleri tamamen temizleme görevi üstlenildi. İşgalcilerin Anadolu’dan atılmasının ardından işgalci devletlerle Lozan Anlaşması imzalandı. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı oldu. 2. Dünya Savaşı esnasında Türkiye bağımsız bir politika izledi ve savaşa girmedi. Savaştan sonra Türkiye NATO üyesi oldu ve iki kutuplu dünyada ABD’nin yanında yer aldı.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Türkiye hem doğa güzelliği bakımından hem de tarihi açıdan pek çok önemli tarihi mekâna sahiptir. Çok fazla tarihi ve turistik mekânı bünyesinde bulundurur. Türkiye’nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi dört bir yanı doğa güzelliklerle ve tarihi eserlerle doludur.

Türkiye ucuz uçak bileti

Truva Antik Kenti

Burası, dünyadaki en meşhur antik kentlerden bir tanesidir. UNESCO Dünya Miras listesindedir. Bu listeye 1998 yılında alınan Truva Antik Kenti Çanakkale ilinde bulunmaktadır.

Oylat Vadisi

Bu vadi temiz havasıyla, akarsularıyla ve yeşil doğasıyla ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Bu vadide keşfedilecek olan pek çok nokta vardır. Her köşesinden adeta güzellik fışkıran bu yer görülmeye değerdir. Oylat Vadisi’nin bitki örtüsü ıhlamur ağaçları, meşe, çınar, çam ve gürgendir. Oylat Vadisi Bursa ilindedir.

Bursa Ulu Cami

Bu cami I. Bayezid tarafından inşa ettirilmiştir. 1396-1400 tarihlerinde yaptırılmıştır. İlk olarak zaviye olarak hizmete açılan bu yer daha sonrasında camiye çevrilmiştir. Bu cami harika mimarisi ile görenleri etkilemektedir.

Çir Şelalesi

Çir Şelalesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Bingöl ilindedir. Bu şelale Bingöl turizmini olumlu anlamda etkilemektedir. Çir şelalesini görüp de etkilenmeyen ve beğenmeyen insan yoktur.

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan Aydın kentindedir. Bu ada Büyük Menderes ile Küçük Menderes arasında bulunmaktadır. Kuşadası ilçesinden 28 kilometre uzaklıktadır.

Manavgat Şelalesi

Ülkenin güneyinde bulunan Antalya ilinin Manavgat ilçesinin Manavgat Nehri’nde yer alan çok meşhur bir şelaledir. Antalya’ya uzaklığı yaklaşık olarak 72 kilometredir. Harika manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

türkiye sahilleri

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Adıyaman iline bağlı olan Kâhta ilçesinde bulunmaktadır. Buraya ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’de ki önemli tarihi mekânların başında Nemrut Dağı gelmektedir.

Yedigöller

Yedigöller ülkenin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu ilindedir. Şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktadır. Birbirinden bağımsız yedi gölden oluşan bu yer özellikle sonbahar mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sonbaharda fotoğraf çekmek isteyen pek çok kişi soluğu Yedigöller’e ziyareti etmektedir.

Ayasofya Cami Müzesi

Bu tarihi müze İstanbul’da hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bir tarihi mekândır. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa ettirilmiştir. İnşa ettirildiği yıllar 532-537 yılları arasındadır.

türkiye uçak bileti fiyatları

Türk Mutfağı ve Yemek Kültürü

Türk mutfağı çok çeşitlidir ve büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğe neden olan pek çok etken vardır. Türk mutfağında hoşafların, pilavların, zeytinyağlı ve sağyağlı dolmaların, bastılar, sütlü tatlıların, hamur işi tatlıların, böreklerin, tavaların, yahnilerin, kebapların, çorbaların ve kahve içiminden önce yenilecek tatlıların özel bir yeri vardır. Her biri için sayfalarca yazı yazılabilir. Türk mutfağı dünyaca bir üne sahiptir. Patlıcan musakka, kıyma ve patlıcan uyumunu en iyi şekilde gösteren bir yemektir.

Musakkanın yanında genelde cacık ve yoğurt tercih edilmektedir. Tas kebabının Türk mutfağında ayrı bir yeri vardır. Ülkenin dört bir yanında sevilerek yapılıp yenen çok leziz bir yemektir. Çiğköftenin de Türk mutfağında önemli bir yeri vardır. Ana maddesi bulgur olan bu yemek çeşitli baharatlar katılarak hazırlanır. Çiğköfte büyük emekler verilerek hazırlanır, saatlerce yoğrulması gerekmektedir. Karnıyarık yemeği de gene patlıcan ve kıymanın enfes bir ikili olduğunu gösteren bir yemektir. Patlıcanın içi yarılır ve kıyma ile doldurulur. Ve ortaya harika bir lezzet ortaya çıkar. Mantı bir hamur işi yemektir ve Türkiye’nin dört bir yanında farklı farklı yapılmaktadır. Mantı yemeği özellikle Kayseri ili ile özdeşleşmiştir.

Zeytinyağlı yaprak sarması, lahana sarması sarma çeşitleri arasında öne çıkmaktadır. İçli köfte özellikle Çukurova bölgesinde sıklıkla yapılan içine kıyma ve ceviz konan çok leziz bir yöresel yemektir. Adana kebap, lahmacun, zeytinyağlı taze fasulye, et sote, İzmir köfte ülkenin diğer öne çıkan lezzetleri arasındadır. Tatlı kültürü de Türkiye’de çok yaygındır. Şerbetli ve sütlü pek çok tatlı yapılmaktadır.