İngiltere Uçak Bileti

İngiltere Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İngiltere
  • Başkent: Londra
  • Nüfusu: 54,79 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 130.395 km²
  • Komşuları: İskoçya, İrlanda
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +44
  • Başkan: Theresa May
  • Para Birimleri: İngiliz sterlini (GBP)

İngiltere’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Üzerine güneş batmayan imparatorluk olarak da bilinen İngiltere’nin geçmişi oldukça eskilere dayanır. Adını tarihte bir Cermen halkı olan Angluslar’dan almış olan ülke, 400’lü yıllarda şu anki topraklarına gelen Angluslar bu bölgeye Anglus diyarı anlamına gelen Angleland adını vermiştir. Zaman içerisinde dilden dile değişerek günümüzdeki ismini almıştır. Keltler ülkenin ilk yerlileridir. Angluslar’dan evvel Romalılar bölgeyi ele geçirdikten sonra buraya Britania ismini vermişler, akabindeyse Anglosakson etkisi altına girmiştir.

Belirli bir süre Danimarkalıların egemenliği altında yaşadıktan sonra 11. yüzyılda ülke bağımsızlığını ilan etti. Bağımsız bir ülke olduktan sonra İrlanda’da ilk sömürgesini kuran devlet diğer taraftan da Fransa ile uzun müddet savaşmak zorunda kaldı. 14. yüzyılın yarısında büyük bir salgın olan veba sebebiyle ülke nüfusunun büyük bir kısmı yok olmuştur. 15. yüzyılda ülke başına geçen Tudor Hanedanı zamanında krallık oldukça güçlenmiştir. Özellikle VIII. Henry zamanında bir takım reform yapılarak ülkede düzen sağlanmıştır.

Ülkenin en popüler kraliçeleri arasında bulunan I. Elizabeth dönemin en kuvvetli donanması olan ve yenilmez olarak adlandırılan İspanyol donanmasını yenmeyi başarmış (1588) ayrıca Britanya imparatorluğunun da zeminini hazırlayan kişi olmuştur. Elde ettiği sömürgelerle birlikte gittikçe kuvvetlenen ülke, günümüzde de en kuvvetli devletler arasındadır. İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yla beraber Birleşik Krallığı oluşturan, 4 ülkenin en büyüğü ve merkezi olan İngiltere, Birleşik Krallık olarak, vatandaşları ise Britanyalı olarak anılır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkeleri arasında bulunan İngiltere, dikkat çekici tarihi, şehirleri ve zengin kültürüyle yılda milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen ve en çok İngiltere uçak bileti alınan bir ülkedir. Ülkede Orta Çağ dönemine dayanan kolejlerden, yüzlerce yıllık kraliyet saraylarına kadar pek çok farklı döneme ait tarihi yapılar vardır.

Stonehenge

Ülkenin en ünlü antik anıtı, ayrıca dünyanın da en ünlü turist merkezleri arasında bulunan Stonehenge, Salisbury Ovası’nın 100 mil kuzeyinde bulunur. Dünyanın en önemli tarih öncesi sitesi olan Stonehenge, ardına yazılı bir doküman bırakmayan bir medeniyet tarafından oluşturulduğu için kimler tarafından inşa edildiği hala tartışılmaktadır. Kalıntılar, büyük taşların M.Ö. 2500 civarında yapıldığını gösteriyor. Arkeologlar dünyanın en esrarengiz anıtları arasında bulunan Stonehenge’nin hangi sebeple yapıldığını ve kullanıldığını destekleyecek herhangi bir bilgi bulamamış, fakat pek çok bilim adamı anıtın ibadet merkezi ya da çeşitli merasimler için kullanıldığına inanmaktadır. Arkeologları anıtın üç aşamada yapıldığı konusunda aynı fikirdeler.

ingiltere stonehenge

Londra Kalesi

Londra kulesi, saray, gözlem evi, cezaevi ve hayvanat bahçesi gibi çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Yapı İngiltere’nin en önemli sembolleri arasındadır. Kalenin merkezi Beyaz Kuledir. William tarafından 1078 yılında yaptırılan kulede, dünyanın en eski sergisi olan Kral Yolu sergilenmektedir. Kraliyet Mücevherleri, Kraliyet Parası, mahkûm ve infazlarla ilgili çeşitli dokümanları burada görmek mümkün.

ingiltere londra kalesi

Şehri (Bath)

Yaklaşık olarak 2 bin yıllık olan Roma Kaplıcaları, tarihi ve mimarisi dolayısıyla Dünya Mirası statüsünde korunan bir şehirdir. 

Windsor Sarayı

Yapı, 1078 yılında William tarafından İngiliz Kraliyet ailesinin yazlık evi amacıyla yapılmıştır. Günümüzde hala işlevini sürdüren yapı, iki avlulu olarak inşa edilmiştir. Kraliçe’nin evde olduğu zamanlarda kale kapalıdır. Kraliyet bayrağı eğer dalgalanıyorsa bu kalenin ziyarete kapalı olduğu anlamına gelir. Kalenin 6 mil uzunluğuna sahip güzel bir parkı da vardır. Yapıda özellikle muhafızların nöbet değişimine tanıklık edilmelidir.

Yorkshire

Yorkshire, ülkenin önemli tarihi kasaba ve şehirlerinden bir kısmını bünyesinde barındırır. Göz alıcı yarı ahşap ev ve dükkanları, Orta Çağ belediye binaları, 3 mil uzunluğunda dikkat çeken kent duvarları, kiliseleri ve etrafını çeviren romantik sokaklarla Beverley, Durham ve York bu kentlerin bir kısmıdır. İngiltere uçak bileti alan Turistlerin de dikkatini çeken bir bölge arasında yer alır. 

Cambridge Üniversitesi

Turistleri, İngiltere’ye çekmede büyük bir etken olan Cambridge, Londra’da günübirlik geziler için muhteşem bir mekandır. Korunmuş tarihi yapıları ve etrafında kümelenen 31 yüksek okuluyla dikkat çeker. Dükkanların yarattığı yüksek enerjiye ilave olarak halk festivali ve yaz fuarı gibi çeşitli etkinlikler sunar.

Göl Bölgesi Ulusal Parkı

Yaklaşık olarak 900 mil kare alanı kaplayan yer, görülmeden dönülmemesi gereken bir bölgedir.

ingiltere big ben

Canterbury Katedrali

Katedral adını aldığı tarihi kentin merkezinde bulunur ve bir Dünya Mirasıdır. İngiliz Hristiyanlığı için önemli bir yapı olan katedralin çevresinde bulunan galeriler, dükkanlar ve kafelerde kültür ve eğlence açısından önemlidir.

Chartwell

Winston Churchill’in en fazla sevdiği bir ev olduğu için en çok ziyaret edilen tarihi yapılar arasında bulunan Chartwell, 1924-1965 arasında Churchill’in yaşamını sürdürdüğü yerdir. Ünlü başbakanın ilgi alanları ve kariyeriyle ilgili fotoğraf ve anılarla dolu dikkat çeken bir evdir. Her gün ziyarete açık olan evin saatleri sezona göre değişmektedir.

Warwick Kalesi

900 yıldır bölgenin tarihine egemen olan kalede Orta Çağ temalı etkinlikler ve canlandırmalar, festivaller, konserler ve fuarlar düzenlenmektedir.

Hyde Park

Pek çok kişinin duymuş olduğu park, Londra’da kocaman ve güzel bir parktır. Girişte bisiklet kiralayarak gezilebilir. Londra uçak bileti aldığınızda bu güzel parka da gidebilirsiniz. 

London Eye

135 metre yüksekliğinde bulunan London Eye, 2000 yılının kutlamaları için yapılmıştır. Thames Nehri kıyısında bulunan dönme dolap Marks Barfield Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmıştır. Londra’nın tüm ilçelerini temsil eden eğlence aracının üzerinde 32 kapsül bulunmakta, her kapsül 25 kişilik kapasiteye sahiptir. Geniş ölçüleri dolayısıyla tura katılan kişiler içeride rahatlıkla dolaşabilmektedir. 20 dakika süren turda şehrin muhteşem manzarası en güzel şekilde seyredilir.

Tate Modern

Sanata ilgi duyan kişilerin mutlaka görmesi gereken müze, 1900 yılından günümüze dek İngiliz sanatçıların meydana getirdiği modern ve çağdaş eserleri sergiliyor. Özel organizasyonlar dışında yıl boyunca ücretsiz olan müzede, Dali, Matisse ve Picasso gibi ünlü isimlerin de çalışmalarını görme imkânı sağlar. Yapıda 88 galerinin dışında restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânı ve eğitim merkezide vardır. 

Sitemizden İngiltere uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilir, en ucuz bilet fiyatlarını inceleyebilir, İngiltere'nin eşsiz güzelliklerine sahip yerlerini siz de görebilirsiniz. 

İngiliz Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İngiliz mutfağı, bir Fransız ya da İtalyan mutfağı gibi iddialı olmasa da bünyesinde çok fazla sıra dışı lezzeti bulundurur. İngiliz mutfağı denilince ilk akla gelen fish&chipstir. Genel olarak morina balığında yapılan kızarmış balık ve patates dışı çıtır, içi ise yumuşak olarak pişirilip sunulur. Kızarmış patates ve İngiliz birası harika bir uyum sağlar. 

ingiltere yemek kültürü

Patates, İngilizler için önemlidir. Kızarmış olarak ya da püre gibi çeşitli şekillerde balık, tavuk ya da kırmızı etle birlikte servis edilir. Sunumun diğer bir tamamlayıcısı bezelyedir, patatesle birlikte bezelye de tane ya da püre olarak ana yemeği tamamlar. İngilizler patatesi kumpir olarak da tüketirler. Fakat onlardaki kumpir bizden farklıdır. Bizdeki gibi çeşitli salata ve mezeleri patatesin üzerine koymak yerine, fırınlanan patatesi fasulye- cheddar, ton balığı-cheddar ve ya kıyma-cheddar gibi ikili karışımlarla tüketirler.

Aslında Belçika yemeği olmasına rağmen, krema ve beyaz şarapla birlikte tencere içerisinde pişirilen kabuklu midye ve kızarmış patates ikilisi İngiliz mutfağını da ciddi anlamda etkilemiştir. İngiliz restoranlarının pek çoğunun menüsünde kızarmış patates eşliğinde kabuklu midye bulunur. İngilizler sandviç yemeğe de oldukça meraklıdır. Genel olarak öğle yemeklerinde sosisli tüketirler. Sosise ilave olarak da soğan halkası, kızarmış patates ve haşlanmış mısır sosisin tamamlayıcısıdır.