Esenboğa Havalimanı

Esenboğa Havalimanı

Esenboğa Havalimanı Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin başkenti olan Ankara sınırları içerisinde yer alan Esenboğa Havalimanı yurtiçi ve yurtdışı pek çok uçuşların aktarmalı veya direk olarak yapılması konusunda hizmet vermektedir. İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük illerinden biri olan Ankara’da yer alan Esenboğa Havalimanı sadece bu şehir için değil çevre iller için de havayolu ulaşımı konusunda yoğun olarak kullanılmaktadır. Başkentte bulunması sebebiyle bu havalimanını özellikle ulusal ve uluslar arası protokoller için de kullanılması söz konusu olmaktadır. Binanın mevcut özelliklerine bakıldığı zaman bu protokolleri karşılayacak şekilde düzenlenmiş olduğu görülmektedir.

Ankara sınırlarında yer alması sebebiyle Esenboğa Havalimanı lojistik olarak da önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Hem başkentte bulunması hem de ülkemizin tam orta noktasında yer alması sebebiyle bu havalimanından pek çok noktaya direk uçuşların yapılması mümkün olmaktadır. Yer olarak Ankara’nın Çubuk ilçesi ile Akyurt ilçesi arasında yer alan Esenboğa Havalimanı, 1955 yılında bugüne kadara ülkemizde hizmet veren en büyük dördüncü sivil havalimanı olarak bilinmektedir. Fiziki olarak oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuş olup mimari olarak da oldukça modern özelliklere sahip bulunmaktadır. Esenboğa Havalimanı’nın yolcular açısından en büyük kolaylığı iç hatlar ve dış hatlar terminallerinin aynı bina içerisinde yer alması olarak gösterilmektedir. Böylece yolcular aktarma uçuşlarda transfer ve eşya taşıma konusunda sıkıntı yaşamamaktadır.

esenboğa havalimanı uçaklar

Esenboğa Havalimanı İletişim Bilgileri

Ankara şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta yer alan Esenboğa Havalimanı 1955 yılından beri ülkemizde hizmet vermektedir. Havalimanı ile ilgili pek çok iletişim numarası ve mail adresi bulunmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğüne ulaşabilmek için infoesenboga@dhmi.gov.tr ve TAV Esenboğa Havalimanı olarak mail yoluyla iletişim kurabilmek için info_esb@tav.aero  ve müşteri İlişkileri cr_esb@tav.aero e-posta adresi kullanılabilmektedir.

Bunun yanında telefon aracılıyla havalimanında ilgili birimle iletişim kurabilmek için kullanılacak telefon numaraları; Çağrı Merkezi 444 9 TAV (828), TAV Esenboğa Santral 0 312 590 40 00, Faks 0 312 590 40 41, TAV Terminal İşletme Müdürlüğü 0 312 590 43 81 numaralı telefonlardan ulaşılabilmektedir.  İç Hat Gidiş Danışma 0 312 590 43 91-92, Dış Hat Gidiş Danışma 0 312 590 43 90 olarak belirlenmiştir. Ayrıca İç - Dış Hatlar Geliş Danışma 0 312 590 43 93, TAV Esenboğa Kayıp Eşya 0 312 590 43 88, TAV Esenboğa Teknik Arıza İhbar Hattı 0 312 590 43 82 telefon numaralarından yardım istenebilir.

esenboğa uçak bileti fiyatları

Esenboğa Havalimanı Popüler Seferler

Ankara ilinde yer alan Esenboğa Havalimanı üzerinden birçok yurt içi ve yurt merkeze uçak seferi düzenlenmektedir. Birçok havayolu firmasının hizmet verdiği havalimanında en çok seferin düzenlendiği ülkeler ve şehirler yıl içerisinde farklılık göstermektedir. Özellikle yaz tatili dönemlerinde ve özel günlerde bu seferlerin sayısı değişmektedir. Yurt içinde en çok sefer İstanbul’a düzenlenmekte olup bu seferlerin gün içindeki sayısı ve saatleri şu şekildedir: 14:15, 16:15, 18:15, 19:15, 22:25, 03:30, 04:45, 05:20, 06:40, 10:00, 11:15, 13:15 olarak farklı firmalar tarafından yapılmaktadır. İstanbul dışında Antalya, İzmir, Adana, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Erzurum, Bodrum gibi merkezlere de günlük seferler düzenlenmektedir.

Esenboğa Havalimanı’ndan yurt dışında en çok seferler arasında Amerika Washington bulunmakta olup bu şehre günlük 20 sefer düzenlenmektedir. Bu seferler genellikle İstanbul Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı aktarmalı olarak yapılmaktadır. Yurtdışında Almanya, Azerbaycan, Katar, Irak, İran gibi ülkelere de düzenli uçak seferi yapılmaktadır.

ankara esenboğa havaalani uçak

Esenboğa Havalimanı Ne Zaman Kuruldu?

İç Anadolu Bölgesi içerisinde bulunan ve en büyük havalimanı olarak bilinen Esenboğa Havalimanı Ankara merkeze 28 kilometre uzaklıkta olacak şekilde 1951 yılında inşaatına başlanmıştır. İnşaat 1955 yılında bitirilmiş olup o dönemin ikinci en büyük ve tam techizatlı sivil havalimanı olarak hizmet sunmaya başlamıştır.  1998 yılında terminal içerisinde yenileme yapılması planlanmış ve bu yenileme çalışmalarına başlanmıştır. 2006 yılında yapılan yenileme çalışmalarının bitirilmesi ile daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip hale gelmiştir. Havalimanı sınırları içerisinde ulaşım için kullanılan servisler, otobüs ve taksi hizmetleri, kargo hizmeti, banka hizmetleri, sağlık birimleri, bakım ve onarım hizmeti veren birimler bulunmaktadır. Yolcular için en önemli ihtiyaçlardan biri olan otopark ise 4317 araç kapasiteli olarak hizmet vermektedir.

Bu havalimanının iç hatlar ve dış hatlar terminallerinin yapımı o dönemde Bayındırlık Bakanlığı tarafından yap-işlet-devret modeli ile yaptırılmış ve belirlenen sürelerde inşaatlar tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştır. 182 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan havalimanının en önemli özellikleri arasında dış hatlar ve iç hatların aynı terminal binası içerisinde yer almasıdır. Ayrıca otoparktan çıkan yolcuların terminallere ulaşımını kapalı köprülerle yapılması sayesinde yolcular oylumsuz hava şartlarından etkilenmemektedir. Explosive Detection System adı verilen sistem sayesinde alınan bagajlar bagaj tarama sistemiyle çok kısa sürede taranarak uçağa güvenli bir şekilde aktarılmaktadır. Çıkışta ise yine aynı sistem sayesinde yolcular çok kısa sürede bagajlarını alabilmektedir.

Esenboğa Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Ankara merkeze oldukça yakın mesafede bulunan Esenboğa Havalimanından çıkan yolcuların şehir merkezine ulaşımında pek çok seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar arasında Havaş servisleri, araç kiralama firmaları, belediye otobüsleri ve taksi hizmeti bulunmaktadır. Farklı şehre geçmek istetenler transfer hizmeti veren araç kiralama firmaları ile görüşerek istedikleri özelliklere sahip araçları kiralayabilmektedir.

Ankara merkezden Esenboğa Havalimanı’na ulaşımda ise yine Havaş servisleri,  belediye otobüsleri ve taksi hizmeti kullanılabilmektedir. Havaş servislerinin güncel saatleri ve durak bilgileri için mobil uygulamayı yüklemek uygun olacaktır. Bunun yanında özellikle Çubuk üzerinden sefer yapan belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşılabilmektedir. Araç kiralama konusunda ise dış hatlarda Payless, Eco Rent a Car, Div Rent a Car, Thrıfty  Rent a Car, Garenta gibi araç kiralama firmalarından yararlanılabilmektedir. İç hatlarda ise Sixt, Avis, Budget, Central, National, Europcar, Hertz, Payless, Rent Go, Almira gibi araç kiralama firması kullanılabilmektedir.

esenboğa transfer

Esenboğa Havalimanı'na Yakın Oteller

Gezmek için veya iş amacıyla Ankara’ya gelenler konaklamak için özellikle havalimanına yakın otelleri ulaşımın kolay olmasını sağlamak amacıyla tercih edilmektedir. Bu oteller arasında çok lüks oteller tercih edilebileceği gibi uygun fiyatlı olan oteller de bulunmaktadır. Büyük Anadolu Termal Hotel havalimanına 5 kilometre uzaklıkta olup beş yıldızlı bir oteldir. Bu otelin bir gecelik tek kişilik fiyatı 500 TL civarında olmaktadır. Bunun yanında Dr. Aslan Otel gibi bir geceliği 200 TL civarında olan oteller de bulunmaktadır.  Bu civarda konaklayabileceğiniz oteller şu şekilde sıralanabilir:

 • Dr. Aslan Aile Apart Otel
 • Anadolu Hotels Esenboğa Termal
 • Sinan Hotel
 • Antik Otel
 • Otel Evren
 • Nobel Hotel Ankara
 • Sergah Hotel
 • Konak Otel
 • Spor Hotel
 • Atalay Hotel
 • Royal Carine Hotel

Bu oteller Esenboğa Havalimanı çevresinde en çok tercih edilen otellerdir. Yolculuğa çıkmadan önce konaklama yapılacak otel için rezervasyon yapılması yer bulma konusunda sıkıntı olmaması açısından önemli bir durum olarak gösterilebilir. Ayrıca erken rezervasyon yapıldığında çok kaliteli otellerde uygun fiyata oda kiralama imkanına sahip olunabilmektedir.