Anguilla, İngiltere Uçak Bileti

Anguilla, İngiltere  Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Anguilla, İngiltere
  • Başkent: The Valley
  • Nüfusu: 13.600
  • Yüz Ölçümü: 90 km2
  • Komşuları: Rüzgaraltı Adaları, Porto Riko, Virgin Adaları ve Saint Martin’dir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +1-264
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, valisi ise Christina Scott
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları

Anguilla Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Anguilla adı Romen dilinde Yılanbalığı anlamına gelmektedir. Adanın yılanbalığına benzemesinden dolayı böyle bir isim verildiği düşünülmektedir. Adanın tam olarak ne zaman keşfedildiği bilinmemektedir. Bazı kaynakların ifadesine göre 15. yüzyılda Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Bazı kaynaklarda ise 16. yüzyılın başlarında Fransız denizcilerin adaya çıktığı bilgilerine ulaşılmaktadır. İngilizlerin adaya ulaşmalarının ise 17. yüzyıl olduğu belirtilmektedir. 17. yüzyılda adaya ulaşan İngilizlerin oraya yerleştikleri ifade edilmektedir. Kısa dönemlerde farklı milletlerin egemenliği altına girmiş olsa dahi en son İngiltere’nin yönetimi altında kalmıştır.

17. yüzyılda ülke İngiltere tarafından kolonileştirilmiştir. 1650’li yıllarda Saint Kitts’ten gelen İngiliz yerleşimciler tarafından olduğu tahmin edilmektedir. 1666 yılında kısa süreliğine Fransızların egemenliği altına girmiş olsa da 1667 yılında yapılan Breda Anlaşması neticesinde tekrar İngiliz sömürüsüne girmiştir. 1667 yılından beri Birleşik Krallığı kontrolünde olarak devam etmiştir.

19. yüzyılın başlarında ada halkı İngiliz Devleti’nin yönetiminde olmaktan rahatsız olur ve duruma itiraz ederler. İtirazlara rağmen durum değişmez ve Saint Kitts ve Nevis bölgeleri ile birlikte İngiliz Devletine bağlı tek bir bölge oldular. Bazı dönemlerde yaşanan ayrılıkçı bazı girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. En son 1971 yılında iki yıllık bir direniş gerçekleşmiştir. Yaşanan bu direnişler ve isyanın neticesinde Anguilla’nın tek bölgeden ayrılmasına izin verilmiş.

Anguilla havalimanı

1973 yılında meydana gelen ayrılma resmi olarak 1980 yılında tanındı ve buna göre yeni bir düzenleme yapıldı. 1980 yılından itibaren artık Anguilla, Birleşik Krallığa bağlı ayrı bir bölge olmuştur. Başkent The Valley’de her yıl 30 Mayıs Anguilla Günü milli bayramı törenlerle kutlanmaktadır. Ülkenin anayasası 1 Nisan’da kabul edilmiştir. En son değişiklikler ise 1990 yılında yapılmıştır. Yapılan değişiklikte temel olarak İngiliz Hukuk Sistemi baz alınmıştır.

Karayiplerde küçük bir ada devleti olan Anguilla bir Britanya Denizaşırı Torak parçasıdır. Rüzgaraltı Adalarının en kuzeyinde yer almaktadır. Ana adasının boyutları yaklaşık olarak 26 kilometre uzunluğundadır. 5 kilometre genişliğinde olan ada devletin ana karasının dışında kalan adacıklarında yaşam yoktur. Zaten bu küçük adacık denilen yerlerin bazılar kayalıklardan oluşmaktadır. Çok küçük bir ada olduğundan yaşayan insan sayısı da o nispette azdır. Yaklaşık olarak yüzölçümü 90 kilometrekare olan adada yaşayan insan sayısı yapılan sayımlarda 13 bin ile 16 bin arasında değişmektedir.

Dünya üzerindeki vergi cennetlerinden biri de Anguilla’dır. Çünkü ülkede hiçbir kimse veya kuruluş sermayesi, karı, mülkü veya kazancından dolayı vergiye tabi tutulmamaktadır. Yaşanan bir olayın ardından kanunlardaki açığa karşı 2011 yılının Nisan ayında yüzde 3’lük Geçici İstikrar Vergisi konulmuştur. Geçici olarak konulduğu bilinen bu vergi ülke tarihine ilk gelir vergisi olarak kayıt altına alınmıştır.

Ada ülkesinin toprakları tarım ve hayvancılığa pek uygun değildir. Çünkü topraklarının büyük bir bölümü plaj kumu tarzındadır. Ülkenin yer altı kaynakları da zengin değildir. Ülkenin ekonomisinin kaynağı turizmdir. Vergi cenneti olmasından dolayı pek çok şirket, sigorta şirketi, finans kurumu ve bankaların genel merkezleri adalar ülkesindedir. İnsanlar geçimlerini balıkçılık ve turizmden kazanmaktadır. Dünya çapında yaşana ekonomik krizden önce ülke çok güzel gelişmeler kaydetmiştir. Özellikle turizm adına yapılan yenilikler, uluslararası turizm ile finans şirketlerinin yatırımları ve gelişmeler ülkenin ekonomisini kalkındırmıştır.

Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar

Anguilla tatil

Anguilla adalar ülkesi olduğundan genellikle tatil mekânı olarak düşünülmektedir. Ülke temmuz ayından ekim ayına kadar en sıcak günlerini yaşamaktadır. Serin olan dönemleri ise aralık ile şubat ayları arasıdır. Tatilin şekline göre seyahat zamanı bu kriterlere göre ayarlanmalıdır.

Karnavallar

Ada ülkelerinde genellikle görülen karnaval, Anguilla’da her yıl ağustos ayının ilk pazartesi başlayıp 10 gün kadar sürmektedir. Bu on gün çok renkli sahnelerin yaşandığı zaman dilimleridir. Her yerde lezzetli yiyecekler, ülkeye ait özel içecekler, plaj partileri, rengarenk kıyafetlerle dolaşan insanlar karnaval günlerinde rastlanacak aktivitelerdir. Yapılan aktiviteler içinde en çok rağbet gören tekne yarışıdır. Her sene tekne yarışı yapılmaktadır ve ada halkı bundan büyük zevk almaktadır. Su sporlarının da yapıldığı ülkede dalma ve golf gibi sporlar karnaval süresince daha keyifli olmaktadır.

Mercan Kayalıkları ve Plajları

Büyüklüğü ülkemizdeki Bozcaada’nın iki katı kadar olan Anguilla, gezmeyi, tatili ve seyahat etmeyi sevenlerin dikkatini mercan kayalıkları ve plajları ile çekmektedir. Ada halkının geçim kaynağını oluşturan turizm son dönemlerde oldukça gelişmiştir. Hatta arka arkaya açılan lüks oteller adaya olan rağbetin bir göstergesidir.

Karayiplerin en güzel adalarından olan Anguilla aynı zamanda en güzel plajlara da ev sahipliği yapmaktadır. Halka açık olarak hizmet veren plajların insana büyük keyif veren beyaz kumsallarına ulaşmak için lüks olarak nitelendirilen otellerinin görkemli koridorlarını andıran lobilerden geçmek gerekmektedir.

Ada ülke olmasından dolayı Anguilla’da 30’dan fazla plaj bulunmaktadır. Bu plajların en ünlü olanı yaklaşık olarak 4 kilometrelik uzunluktaki Rendezvous Bay’dır. Rendezvous Bay’dan sonra en fazla turist çeken diğer plajla Meads Bay ve Shoal Bay’dır. Bu üç plajın dışında kalanlar da misafirlerine masmavi deniz, pudra misali beyaz kumsal, ışıl ışıl güneş ve harika manzaralar sunmaktadır.

Ada Turu

Çok büyük olmadığından dolayı ada hakkında bilgi edinmek isteyenlere taksi tutması veya araba kiralaması tavsiye edilir. Karayip Adalarında genellikler turistlere araç kiralama işlemleri biraz yüksek tutulmaktadır. 7 gün ve üzeri kiralanan araçlarda güzel indirimler yapılmaktadır. Araç kiralamak adayı gezmek için iyi bir fikir olmakla birlikte yüksek fiyat istenirse taksi tutma alternatifi değerlendirilebilir. Zaten adayı gezmek toplam 3 saat kadar sürmektedir. Taksi şoförleri güzel rehberlik de yaptıklarından onları dinlemekte fayda vardır. Ada turunda, St. Gerard Roman Katolik Kilisesi, Bethel Methodits Kilisesi, Eski Fabrika, Old Prison ve Warden Place görülmektedir.

anguilla uçak bileti

Sörf ve Dalış

Turizm adına her türlü aktivitenin yapıldığı ada imkanlarını en güzel şekilde değerlendirmektedir. Özellikle sörf, rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, ayakta kürekli sörf, tüplü dalış, Şnorkelle dalış yapılan aktivitelerin başında gelmektedir.

Scilly Cay

Anguilla’nın etrafında çok sayıda adacık bulunmaktadır. Bu adalardan en meşhur olanı Scilly Cay’dır. Scilly Cay, eğlenmeyi ve lezzetli yemeklerden tatmayı isteyenlerin uğradığı bir adadır. Özel olarak yapılan tekne turlarından biri ile adaya ulaşmak mümkündür. Adanın en meşhur yiyecekleri özel soslarla hazırlanmış tavuk eti veya ıstakozdur.

Sombrero

Ana karadan yaklaşık 60 kilometre uzaktaki, görüntüsü ayın yüzeyini hatırlatan Sombrero 19.yüzyıl sonunda terk edilmiş olan fosfat madenleriyle bilinmektedir.

Heritage Museum Collection

Adanın geçmişteki tarihinden izlerin sergilendiği küçük bir müzedir.

Wallblake House

Adadaki en eski yapı olan Wallblake House 18.yüzyılda inşa edilmiştir. Orijinal haline bağlı kalınarak restore edilmiştir. Yaşam alanı, ahırları, kilisesi geçmişten günümüze gelmiş gibidir.

anguilla ingiltere

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Kısa bir süre Fransız egemenliğinde kalan adada Fransız içki anlayışını görmek ve tatmak mümkündür. Fransız lezzetlerinin orijinal dokunuşlarının olduğu yiyecekler ise yöresel lezzetlerle harmanlanmıştır. Fransız mutfağından daha çok İngiliz esintilerinin oluşturduğu bir yemek kültürü bulunmaktadır.