Arjantin Uçak Bileti

Arjantin Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Arjantin
  • Başkent: Buenos Aires
  • Nüfusu:43,81 Milyon (2016 yılı verilerine göre)
  • Yüz Ölçümü: 2.791.810 Kilometrekare
  • Komşuları: Uruguay, Bolivya, Brezilya, Paraguay ve Şili ile sınırı bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca, İngilizce
  • Telefon kodu: +54
  • Başkan: Mauricio Macri
  • Para Birimleri: Peso (Kodu ARS)

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Arjantin, Güney Amerika’nın önemli ülkelerinden bir tanesidir. Amerika Kıtası’nın İspanyollar tarafından keşfedilmesi ülkenin ilk kuruluş döneminin başlamasını sağlamıştır. 1536 yılında bugün başkent olan Buenos Aires içerisinde İspanyollar ilk kolonilerini kurmaya başlamıştır. Kurulan koloni Arjantin ülkesinin ilk temeli olarak bilinir. On sekizinci yüzyıla kadar koloni şeklinde yaşantının bulunduğu bu bölgeye ilk yerleşim daha sonraları görülmektedir. 18. yüzyılda yerleşimin başlaması ile birlikte İspanya ülkesine bağlı Peru Genel Valiliği bu yerleşim yerini idare etmiştir.

arjantin nerede kalınır

1800’lü yılların başında Buenos Aires ve çevresi İngiliz işgalciler tarafından kuşatılmıştır. Bu tarihlerde Arjantin halkı için kurtuluş mücadelesi başlamıştır. Kurtuluş mücadelesi 1812 yılında kazanılmış olmakla birlikte resmi olarak devletin kurulması 1816 yılına kadar uzamıştır. Kurtuluş mücadelesinde ülke halkına önderlik eden kişi olarak General Jose de San Martin bulunur. General Jose de San Martin sadece Arjantin değil Şili’nin de bağımsızlığını kazanmasında mücadele etmiştir. İkinci Dünya Savaşının sonrasında 1945 yılında Arjantin Birleşmiş Milletler üyesi olarak dünya için önemli bir ülke halini almıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Arjantin doğal ve tarihi güzellikler bakımından şanslı sayılabilecek bir ülkedir. İklim olarak farklı kesimlere sahip olan ülkenin bu farklılığında geniş bir alana yayılmış olması da etkili olmaktadır. Nemli ve serin alanların bulunabildiği ülkenin bazı bölgelerinde buzul alanları da mevcuttur. Arjantin içerisinde gezilebilecek doğal alanların, tarihi mekânların ve müzelerin en önemlileri şunlardır:

arjantin şelaleri

Iguaza Şelalesi

Iguaza Şelalesi Arjantin, Brezilya ve Paraguay ülkelerinin kesişim noktasında bulunmaktadır. Özellikle Brezilya ve Arjantin arasında kalan kısımda gezilip görülebilecek çok fazla alana sahiptir. Şelalenin genişliği üç kilometreye yakındır. Çok yüksek bir su debisine sahip olan şelalenin sunduğu güzel görüntüler gezenleri kendisine hayran bırakacak türdendir.  Dünyanın en büyük şelalelerinden birisi olan Iguaza Şelalesi çevresinde geniş bir milli park bulunmaktadır. 1934 yılında yapılmış olan milli park doğa sevenler için çok fazla güzel manzara sunmaktadır. Şelale ve çevresinde bulunan milli park Unesco tarafından 1984 senesinde Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Los Glaciares Mili Parkı ve Buzulları

Arjantin içerisinde bulunan ikinci büyük milli park Los Glaciares Mili Parkı’dır. Buzullar Ulusal Parkı olarak da bilinen bu alanın yaklaşık üçte biri buzullar ile kaplı durumdadır. Unesco tarafından 1981 yılında Dünya Mirası Listesine eklenerek koruma altına alınmıştır. Yedi milyon kilometrekare alan kaplayan milli park içerisindeki buzullar And Dağları ile bağlantı halindedir. And Dağlarında bulunan kırktan fazla buzul milli parkın içerisindeki buzulları beslemektedir. Buzul alanları dünyanın en zorlu doğal alanlarına sahip olan Patagonya bölgesi ile de kesişmektedir. İçerisinde pek çok gezilebilecek doğal alanı bulunan milli parkta özellikle Argentino ve Viedma Gölü çok tercih edilmektedir. Buzullara yakın alanlarda doğa sporları yapılabilecek çok geniş alanlar bulunmaktadır.

arjantin uçak bileti

La Boca Semti

Arjantin denilince akla ilk gelen resimler arasında rengârenk evlerin bulunduğu resimlerdir. Bu resimlerin çekildiği yer başkent Buenos Aires içerisinde bulunan turistik bir semttir. Birbirine bitişik halde bulunan evlerin her biri farklı renklere boyanmıştır. Hatta evlerin farklı bölümleri farklı renklere boyanarak renk cümbüşü oluşturulmuş durumdadır. Evlerin büyük çoğunluğu ahşap ve sacdan inşa edilmiştir. İnşa sürecinde eski gemilerden arta kalan maddeler kullanılmıştır. Boyama işlemlerinde ise renklerin solmaması ve uzun süre korunması için tekne boyası tercih edilmiştir. Renkli evlerin bulunduğu bu semtte birçok ünlü sanatçının boyadığı duvarlar ve kaldırımlar bulunur. Özellikle El Caminito Sokağı turistlerin uğrak yerlerindendir. Sokak ve çevresinde bulunan kafeler gezi amaçlı olarak gelenlerin dinlenme yerleri arasında yer alır.

Tigre Deltası

Tigre Deltası Buenos Aires yakınlarında bulunan doğal bir alandır. Tekne gezintisi yapmak isteyenler için farklı görüntülere sahip özel tekneler ile güzel bir gezinti imkânı sunar. Yeşil ağaçların içerisinden geçen deltada oluşan görüntüler hayran bırakacak türdendir.

Recoleta Mezarlığı

Arjantin kültüründe mezarlıklara çok önem verilmektedir. Birçok ülkede mezarlık gezmek saçma gelirken Arjantin’de bu mutlaka görülmesi gereken bir gezi alanıdır. Recoleta Mezarlığı, başkent Buenos Aires içerisinde bulunmaktadır. Pek çok ünlü ve tarihi kişinin mezarının bulunduğu bu mezarlığı önemli kılan mezarların şekilleridir. Normal mezarlıklara pek benzemeyen bu yapılar tek katlı ev şeklini andırmaktadır. Ancak etraflarında bulunan özel desenler ve heykeller ile birlikte sanatsal bir çalışmaya benzetilmektedir. Arjantin’in en zengin ve ünlülerinin defnedildiği bir mezarlıktır.

Quebrada de Humahuaca

Ülke içerisinde dağlık alanların çok fazla olması doğal güzelliklere sahip alan sayısını arttırmaktadır. Ancak bu güzel alanların en ilginci Quebrada de Humahuaca olarak bilinen alandır. Burayı ilginç kılan ise renkli dağlık alanların bulunmasıdır. Arjantin’in kuzeyinde bulunan zorlu bir coğrafya içerisinde bulunan bu alan dağ geçidi şeklindedir. Yüz elli kilometre uzunluğunda bulunan bu renkli alanda doğanın her rengini bulmak mümkündür. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için burası çok fazla seçenek sunmaktadır. Çok fazla tarihi kalıntının bulunduğu alan birçok bilimsel çalışmaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Jesuit Block And Estancias

Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş tarihi bir yapıdır. Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmese de bölgeye ilk yerleşen misyonerler tarafından yapımına başlandığı tahmin edilmektedir. Kilise ve çevresindeki pek çok farklı yapıdan oluşan özel bir alan olması sebebi ile gezilip görülecek çok fazla alana sahiptir.

Plaza de Mayo

Başkent Buenos Aires’in en önemli meydanıdır. Merkezi bir alanda bulunan bu meydan Arjantin’in bağımsızlığının ilan edildiği meydan olarak tarihi öneme sahiptir. Meydanın etrafında bulunan özel ağaçlar ve tarihi yapılan görülmeye değer alanlar sunar.

arjantin gezilecek yerler

La Plata Katedrali

Amerika kıtasının ve dünyanın en yüksek dini mekânları arasında gösterilen bir katedraldir. Yüz metreden fazla yüksekliği ile dikkat çekici bir yapıdır. Buenos Aires’in içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan kabartmalar, heykeller ve çizimler özellikle neo-gotik tarzda önemli eserlerdir.

arjantin kültür

Arjantin Mutfağı ve Yemek Kültürü

Arjantin mutfağının içerisinde kırmızı et önemli bir yer sahiptir. Arjantin’de etin hazırlanma ve pişirilme şekli diğer ülkelere göre biraz daha farklıdır. Özel olarak hazırlanan etler mangallarda pişirerek hazırlanmaktadır. Bu etler dünya genelinde üne sahip olmakla birlikte bu ün ülkemize kadar ulaşmış durumdadır. Asado Argentino olarak bilinen pişirme yöntemi sayesinde etler oldukça lezzetli bir hal almaktadır. Uzun süre pişirilen etler hem sulu hem lezzetli olarak yenmeye hazır hale getirilmektedir.

Arjantin’in diğer yemekleri üzerinde Avrupa kültürünün etkilerini görmek mümkündür. Empanada, Choripan ve Milanesa gibi ünlü yemeklerinde Avrupa etkileri görülebilir.

Arjantin’de yemeklerde olmazsa olmaz olarak şarap ve mate çayı, kültürün önemli bir parçasıdır. Özellikle et yemekleri ile birlikte tercih ettikleri şarapları ve sonrasında içtikleri bitki çayı olan mate oldukça popülerdir.