Birleşik Arap Emirlikleri Uçak Bileti

Birleşik Arap Emirlikleri Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Birleşik Arap Emirlikleri
  • Başkent: Abu Dabi
  • Nüfusu: 9.400.000
  • Yüz Ölçümü: 83.600 Kilometrekare
  • Komşuları: Suudi Arabistan ve Umman ile sınırları bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Arapça, İngilizce
  • Telefon kodu: +971
  • Başkan: Devlet Başkanı; Halife bin Zayid el-Nehyan, Başbakan; Muhammed bin Raşid el-Mektum
  • Para Birimleri: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED)

Birleşik Arap Emirliği’nin Kuruluş Yılı

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadasının güneydoğu kısmında yer alan bir ülkedir. Tarihi anlamda bu alanda çok eski yerleşim alanlarının bulunması dolayısıyla ülkenin tarihi önemli bir rol oynamaktadır.

Milattan önce üç binli yıllardan itibaren yaşantının olduğu bilinen topraklardır. Bu dönemlerin sonrasında özellikle Hristiyanlığın yayılması ile birlikte yaşantı yoğunlaşmaya başlamıştır. O dönemlerde Büyük Umman adı verilmekte olan topraklarda kiliseler ve Hristiyanlığa ait kalıntılar bulunmuştur. Daha sora Müslümanlığın doğması ve yayılması ile bölgede değişiklikler görülmüştür. Hazreti Ebu Bekir dönemi ile birlikte Müslümanlığı kabul ederek İslam coğrafyası olarak anılmaya başlamıştır. 16. yüzyıl başı itibari ile Osmanlı Devleti tarafından alınmıştır.

birleşik arap emirlikleri

Arap yarımadasında, o dönemlerde yavaş yavaş oluşmaya başlayan Hollanda, İngiliz ve Portekiz devletlerinin etkileri sayesinde çeşitlilik oluşmuştur. 19. yüzyıla kadar süren bu etkilerde İngilizler daha öne çıkmış ve toprak yönetimine etki etmiştir. 1971 yılına kadar devam eden etki bu tarih itibari ile sonuçlarını göstermiştir. Ateşkes Devletleri olarak anılan İngiliz etkisinde olan toplulukların yönlendirmesi ile Birleşik Arap Emirlikleri ülkesi 1971 yılında kurulmuştur. Özellikle 1958 yılında petrolün bulunması ile birlikte ülke büyük gelişim göstermeye başlamış ve kendi özgürlüğünü ilan etmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri Gezilecek Yerler

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadası içerisinde yer alan bir ülkedir. Topraklarının çoğunluğunu çöllerin oluşturması gezilip görülecek yerlerin az olduğunu göstermez. Özellikle zengin ve gelişmiş bir ülke olması sonrasında turistler için pek çok farklı cazip alan oluşturulmuştur. Birleşik Arap Emirlikleri’nde gezilip görülebilecek yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi Dubai’dir. Petrol zenginliği ile birlikte Orta Doğu’nun en zengin ve en pahalı şehri olarak bilinmeye başlanmıştır. Tarihi eserler bakımından herhangi bir zenginliği bulunmayan Dubai’de inşa edilmiş olan yapılar ve çöl güzellikleri noktasında seçenekler bulunmaktadır. Özellikle lüks otelleri ve alışveriş merkezleri noktasında dikkat çeken bir yerdir. Birbirinden güzel plajları ve sahil alanları ile bölgeyi tercih edenler için tatil mekânı olarak da değerlendirilmektedir.

birleşik arap emirlikleri hakkında

Gökdelenler ve Lüks Oteller

Dubai ve Abu Dabi çevresinde dünyanın en lüks otelleri ve yüksek binaları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en ünlüsü Burj Khalifa Otelidir. Otel toplam olarak yüz altmış üç kattan ve sekiz yüz kırk metre yükseklikten oluşmaktadır. Otel içerisinde bulunan lüks mekânlar ve özel odalar dünyanın en zenginlerini kendisine çekmektedir. Özellikle yüksek katlarda bulunan manzaralar ile otel öne çıkmaktadır. Eski adı Burj Dubai olan otel dünyanın en pahalı odalarına sahiptir. Diğer ünlü yüksek bina ise Burj el- Arap Otelidir. Otel toplam olarak yetmiş kattan ve üç yüz yirmi bir metre yükseklikten oluşmaktadır. Yelken şeklindeki tasarımı sayesinde diğer yapılar arasında dikkat çekmektedir. Bu yüksek binalara günü birlik geziler ile ulaşmak ve güzel manzaraların tadını çıkartmak mümkündür.

Palmiye Adaları

 Palmiye Adaları, dünyanın en büyük yapay alanları arasında gösterilmektedir. Basra Körfezinden toplanan kum ve kayaların bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Üç farklı ada grubundan oluşan bu alana bakıp doğal olmadığın düşündüğünüzde şaşırabilirsiniz. Denizin yüzeyinden itibaren üç metre yüksekliğe kadar ulaşan bu kum ve kaya yükseltisi üzerine pek çok farklı bina inşa edilmiştir. Palmiye şeklinde bulunan bu alanda lüks otelleri, alışveriş merkezlerini ve restoranları bulmanız mümkündür.

Çöl Gezisi ve Safari

Birleşik Arap Emirlikleri topraklarının büyük çoğunluğu çölden oluşmaktadır. Bunun içinde gezilecek yerler ve yapılacak şeyler içerisinde çöl gezisi ve safari mutlaka bulunmalıdır. Günü birlik geziler şeklinde planlanan bu gezilerde lüks arazi araçları ya da ATV araçları ile gezinti yapabilirsiniz. Uçsuz bucaksız çöl manzarası eşliğinde gezintinizi tamamlayabilirsiniz. İsterseniz çöl üzerinde kurulmuş çadırlarda yöresel yemekler yiyerek dinlenebilirsiniz. Yöresel olarak uygulanan Hint kınasından beğendiklerinizi yaptırabilir veya deve üzerinde gezinti yapabilirsiniz.

Büyük Şeyh Zayed Camii

Dünyanın en büyük camilerinden olan Büyük Şeyh Zayed Camii Abu Dabi içerisinde bulunmaktadır. Toplam olarak seksen iki kubbe ve bin kolondan oluşan cami içerisinde kırk binden fazla kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Hem gündüz hem de gece çok farklı bir görüntü sunan camii lüks bir tasarıma sahiptir. Gece kullanmak üzere yapılan ışıklandırmalar sayesinde mükemmel bir görsel şölen sunmaktadır. Altın kaplama avizeler ile camiinin içi oldukça iyi şekilde aydınlatılmaktadır. Camide kullanılan avizelerden bir tanesi on iki ton ağırlığındadır. Bu hali ile dünyanın en büyük avizesidir. Yine camii içerisinde dünyanın en büyük halısı da görülebilir. Ağırlıklı olarak beyaz renklerin tercih edildiği cami oldukça güzel görüntüler sunmaktadır.

Al Jahili Kalesi

Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde az bulunan tarihi mekânlardan bir tanesidir. Abu Dabi şehrini korumak için 1898 yılında inşa edilmiştir. Özellikle dağ geçitleri kısmında gelebilecek olan saldırıların engellenmesinde etkili bir savunma alanı olmuştur. 2007 yılında yenilenen kale ve çevresi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

al jahili

Abu Dabi Geleneksel Köyü

Arap kültürünü ve yaşantı tarzını en iyi şekilde görebileceğiniz yer olarak inşa edilmiştir. Abu Dabi Geleneksel Köyü hem bir açık hava müzesi hem de turistik bir mekân olarak çalışmaktadır. İçerisinde Arap yaşantısına ait alanlar, yöresel el işçiliği üretim ve tanıtım alanları ve yöresel yemekleri yiyebileceğiniz özel mekânlar bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Ajman Şehri

Dubai’ye yakın konumda bulunan şehir tarihi ve kültürel anlamda özel bir şehirdir. Ajman Müzesi içerisinde kültürü yansıtacak olan pek çok farklı eseri görebilirisiniz. Özel olarak restore edilmiş tarihi yapının içerisinde bulunan müzede binlerce eser bulunmaktadır. Al Zorah Tabiat Parkı içerisinde deniz canlılarını ve kuşları bir arada görebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve yemyeşil alanları ile çöl alanlarına göre oldukça farklı bir yerdir. Parkın içerisinde bulunan doğal orman alanları içerisinde altmıştan fazla türde kuş bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirliği Yemek Kültürü 

Müslüman bir Arap ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yemek kültürü üzerinde bu etkiler görülmektedir. Yöresel yemekleri tamamen Arap kültürünü yansıtmaktadır. Diğer Arap ülkelerinde de görülen yemek seçenekleri burada da karşımıza çıkmaktadır. Her yerde bulabileceğiniz baharatlı şekilde kızartılmış tavuklar en çok tüketilen yemekler arasında yer alır. Baharat yemeklerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

birleşik arap emirlikleri yemekleri

Biryani olarak bilinen pirinçten yapılan yemek, Arap ekmeği ve humus yoğun olarak tüketilir. Shawarma adı verilen ve tavuktan dürüm şeklinde yapılan yemek hızlı şekilde karnını doyurmak isteyenler tarafından tercih edilir. Ülkede içki ve domuz eti yasaklanmış durumdadır. Yabancı kişilere alkol satışı ve ikramı yapılabilirken yerli olan kişilere bu kesinlikle yasaklanmış durumdadır. Bunların yanı sıra, lüks oteller ve restoranlarda her kültüre ait yemekler ve içecekler bulunabilir.