Etiyopya Uçak Bileti

Etiyopya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Etiyopya
  • Başkent: Addis Ababa
  • Nüfusu: 105 Milyon kişi (2017 yılı itibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 1.104.000 Kilometrekare
  • Komşuları: Güney Sudan, Eritre, Somali, Cibuti, Sudan ve Kenya ile sınırları bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Amharca, Oromo, Arapça ve İngilizce
  • Telefon kodu: +251
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Sahle – Work Zewde, Başbakan Abiy Ahmet Ali
  • Para Birimleri: Birr (ETB)

Etiyopya’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Eski ismi Habeşistan olan ülke, 1945 yılından beri Etiyopya adı ile anılmaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. Köleler ülkesi adı ile alınan ülkenin ilk yerleşimi milattan önce on üçüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ülke toprakları sadece 1936 ila 1941 yılları arasında Mussolini İtalya’sı döneminde istila edilmiştir. Bunun dışında hiçbir fetih ve işgal görmemiş sadece Etiyopya halkı tarafından yönetilmiştir. Afrika kıtasının geneli sömürge yaşamışken, sadece Etiyopya tamamen bağımsız kalmıştır.

etiyopya tatil tur

Ülke sınırları içerisinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda neredeyse üç milyon yıllık insan kalıntıları bulunmuştur. Yazılı tarih içerisinde Etiyopya milattan önce beş bin yıllarına kadar dayanmaktadır. Antik Mısır döneminde bu bölgelere köle ticareti ve değerli madenleri bulmak için gelindiği bilinmektedir. Modern anlamda ilk devlet D’mt Krallığı tarafından milattan önce 8. yüzyılda kurulmuştur. Devamında kurulan Aksum Krallığı uzun süre bu topraklara hükmetmiştir. Ülke topraklarında yaşayan Eritre halkı ile uzun süre yaşanan sorunların sonrasında ülkeden ayrılmıştır. Bu bölünme ile birlikte Etiyopya’nın Kızıldeniz ile olan bağlantısı kesilmiştir. 1945 yılında yaşanan bu ayrılık sonrasında ülkenin denizle olan bağlantısı kesilmiş ve sadece kara toprakları kalmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Etiyopya içerisinde gezilip görülebilecek pek çok seçenek bulunmaktadır. Ülkenin gelişmemiş olması ve teknolojik olarak geri kalmış olması bazı sorunlar yaşanmasına neden olsa da doğal güzellikleri bakımından özel alanlara sahip olması gezmek için gelen turist sayısını arttırmaktadır. Etiyopya uçak bileti aldıktan sonra ülkede gezip görülebilecek yerler arasında şunlar yer alır;

Simen Dağları ve Milli Parkları

Etiyopya’nın sahip olduğu doğal güzelliklerin görülebileceği en ideal alan bu milli parktır. Ülkenin kuzey kesiminde yer alan milli park içerisinde Simen Dağları bulunmaktadır. Toplam olarak 220 kilometrekarelik bir alana sahiptir. İçerisinde Etiyopya’ya has pek çok canlı bulunmaktadır. Habeş kurdu ve keçisi bunlardan birkaç tanesidir. Afrika kıtasına has doğal alanları görebileceğiniz bu alan Unesco Dünya Mirası listesine 1969 yılında alınmıştır. İçerisinde bulunan elliden fazla yırtıcı hayvan doğa fotoğrafçıları için büyük potansiyel sunmaktadır.

etiyopya nasıl gidilir

Turkana (Rudolf) Gölü

Turkana Gölü, Afrika kıtasının önemli vadilerinden birisi olan Büyük Rift Vadisi içerisinde yer alır. Çöl içerisinde yer alan bir göl olması ile dikkat çekici bir alan olarak görülmektedir. Dünyanın en büyük kalıcı çöl gölü olup kuraklık yaşamaz. Bununla birlikte dünyanın en büyük alkalin özellikteki gölüdür. Üç bin kilometrekare alanı kapsayan gölün çevresi toplam olarak seksen dört kilometredir. Geni bir kıyı şeridine sahip olan gölün çevresinde pek çok park bulunmaktadır. Göl içerisinde bulunan farklı türdeki balıklar çevrenin besin kaynağı olarak görülmektedir. Turkana Gölü Unesco Dünya Mirası listesine 1997 yılında dahil edilmiştir. Turkana gölüne bir gezi düzenlemek için Etiyopya uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Awash Ulusal Parkı

Afrika doğal hayatının görülebileceği en güzel parklardan bir tanesidir. Afrika’nın doğu kısmında yer alan parkın içerisinde yöreye özgü devekuşu, ceylan, yaban köpeği gibi hayvanlar bulunmaktadır. Toplam 450’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapması parkı popüler kılmaktadır. 1966 yılından beri faaliyette olan ulusal park yedi yüz elli altı kilometrekare alan kaplamaktadır. Ulusal park içerisinde yapılabilecek en keyifli etkinlik safaridir. Vahşi hayvanları güvenli bir şekilde görüntülemek ve kaybolmamak için safari turlarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

Aya Yorgi Katedrali

Etiyopya’nın geneli Müslüman olan bir halkı bulunmaktadır. Ancak az miktarda da olsa Hristiyan halk için inşa edilmiş tarihi bir katedraldir. 1896 yılında bitmiş olan katedral günümüze kadar sağlam şekilde gelmiştir. Ortodokslar tarafından yapılmış olan katedralde sekizgen bir tasarım bulunmaktadır. Farklı görüntüsü ile birlikte tarihi yapısı ile en çok gezilen yerler arasında yer alır.

 

Harar Şehri

Etiyopya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olarak bilinir. UNESCO Dünya Mirası listesine 2006 yılında alınmıştır. Şehrin içerisinde yüzden fazla tarihi cami bulunur. 10. yüzyıldan sonra inşa edilmeye başlanmış olan camilerin bir kısmı günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Etiyopya’da bulunan Müslümanlara göre İslam âleminin dördüncü kutsal şehri Harar şehridir. Şehri korumak için on üçüncü yüzyılda inşa edilmiş olan duvar görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Taştan ve çamurdan yapılmış olan duvar oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.

Kızıl Terör Şehitleri Anıtı ve Müzesi

Etiyopya tarihinde yaşanmış olan Kızıl Terör olaylarının günümüzde de anlatılması için 2010 yılında hazırlanmış bir müzedir. Başkent Addis Ababa şehrinde bulunan müze içerisinde terör döneminde kullanılmış işkence aletleri ve ölmüş kişilere ait kalıntılar bulunmaktadır. Müze içerisini ücretsiz rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Kutsal Teslis Katedrali

Addis Ababa şehrinde kısa süreli İtalyan işgali sonrasında inşa edilmiş olan bir katedraldir. İşgalden kurtulmanın anısı için yapılmıştır. Etiyopya için görülmesi gereken yerler listesinde yer alır.

Mavi Nil Şelalesi

Etiyopya’nın kuzey kesiminde yer alan şelaleler oldukça ilginç bir görüntü oluşturmaktadır. Dört adet şelalenin birleşmesi sonucu oluşan şelale alanı doğal güzellik noktasında cezbedicidir. Bahir Bay kentine yakın konumda bulunan şelaleler yaklaşık olarak kırk beş metre yüksekliğe sahiptir. Yağışın fazla olduğu dönemde şelalelerin genişliği dört yüz metreyi bulmaktadır.

Etiyopya Ulusal Müzesi

Başkent Addis Ababa içerisinde yer alan müze 1936 yılından beri faaliyetlerine devam etmektedir. Müze içerisinde Etiyopya’da yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserler bulunmaktadır. Ayrıca Etiyopya kültürünü yansıtacak tarihi eserleri de burada görmek mümkündür. Özellikle yüzyıllar öncesine ait insan ve hayvan kemikleri bu müze içerisinde sergilenmektedir. 

Omo Ulusal Parkı

Ülkenin Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunan yerlerinden bir tanesidir. 1980 tarihinde girmiş olduğu listede önemli bir yere sahiptir. Dört bin kilometrekarelik alanı kaplayan park safari tutkunları için tavsiye edilir. Afrika kıtasına özgü olan zebra, fil, hipopotam ve çita gibi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu hayvanları doğal ortamlarında gözlemleyebilir ve resimlerini çekebilirsiniz.  

Etiyopya Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Etiyopya yemek kültürü Afrika kültürü ile Arap kültürünün karışımı sayılabilecek şekildedir. Et çeşitlerinin yoğun olarak tüketildiği ülkede Müslüman yoğunluğu olması nedeni ile domuz eti tüketilmez. Ancak kırmızı et ve beyaz et oldukça yoğun şekilde tercih edilmektedir. En sevilen yemekleri arasında Messer adı verilen köfte bulunur. Köri sosu ile hazırlanan köfte baharat sevenler için lezzetli gelebilir. Etlerin ve sebzelerin karıştırılarak pişirildiği Wat, acı biber kullanılarak pişirilmiş olan biftek olan Kifto yöresel yemekler arasında yer alır. Yöresel ekmekleri ola İnjera ve yulaftan özel olarak hazırlanan Teffin mutlaka sofralarda yer alan besinlerdendir. Yemeklerden sonra kahve içmeyi tercih ederler. Evlerde hazırlanan Kaffa adı verilen kahveleri yoğun bir tada sahiptir. Etiyopya'nın lezziz kahvesini denemek için Etiyopya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.