Kenya Uçak Bileti

Kenya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kenya Cumhuriyeti
  • Başkent: Nairobi
  • Nüfusu: 45.925.301
  • Yüz Ölçümü: 580.367 km2
  • Komşuları: Kenya’nın komşuları, Somali, Tanzanya, Etiyopya, Uganda, Güney Sudan’dır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Svahili’dir.
  • Telefon kodu: +254
  • Başkan: Uhuru Kenyatta
  • Para Birimleri: Kenya Şilini

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Afrika’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kenya’ya ilk olarak Arap tüccarları gelmiştir. Arap tüccarları Monbasa ve Malindi kentlerini kurmuşlardır. Avrupalılardan ülke topraklarına ilk ayak basanlar ise Portekizli denizciler olmuştur. Vasco de Gama 1498 yılında Ümit Burnu’nu dolaşmış ve Malindi kentine çıkmıştır. Portekizliler ilk olarak Malindi kentine hâkim olmuşlardır. İşgal ettikleri Malindi şehrinde Portekizliler ticaret merkezleri kurmuşlar, kaleler yapmışlardır.

Portekizlileri ülkeden çıkaran Araplar, 18. yüzyılda tekrar bölgeye hâkim olmuşlardır. Arapların hakimiyeti altında olan Kenya, 1887 yılında İngiliz şirketine kiralanmıştır. İngilizler kiralama ile başladıkları ülke hakimiyetini 1895 yılında tam olarak elde etmişlerdir. 1895 yılından sonra ülke İngiliz sömürgesi haline gelmiştir. Ülkede bağımsızlık hareketleri 1952 yılında Jomo Kenyatta liderliğinde başlamıştır.

kenya nasıl gidilir

Jomo Kenyatta, ilk dönemlerde başarı elde edememiş ve İngilizler tarafından tutuklanmıştır. Hapisten 1961 yılında çıkan Jomo Kenyatta uzun süreli zorlu bir mücadele vermiştir. Bu mücadelenin neticesinde ülke 12 Aralık 1963 yılında bağımsızlığını elde etmiştir. 1964 yılında Cumhuriyet ilan edilmiş ve Jomo Kenyatta cumhurbaşkanı seçilmiştir. Kenyatta’dan sonra yerine 1978 yılında yardımcısı Moi geçmiştir. 1982 yılında Moi’ye karşı bazı subaylar darbe girişiminde bulunmuş olsalar da kısa sürede bastırılmıştır. 2002 yılına kadar sürmüş olan Moi devrinden sonra Mwai Kibaki devlet başkanı seçilmiştir. 2008 yılında ise başkanlık koltuğuna Raila Odinga getirilmiştir. Odinga koltuğunu 2013 yılında yapılan seçimlerde Uhuru Kenyatta’ya bırakmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Tarihi, turistik, doğal ve kültürel alanları ile ünlü olan Kenya toprakları 4 bin yıldan uzun süreden beri yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Bitki ve canlı türleri bakımından oldukça zengin olan ülke adını Kenya Dağları’ndan almıştır. Her yıl milyonlarca safari tutkunu tarafından ziyaret edilen ülke, Afrika’nın beş büyük hayvanı olarak nitelendirilen leopar, fil, aslan, gergedan ve mandanın ortak yaşam alanıdır. Kenya uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır;

Masai Mara

1961 yılında koruma altına alınmış olan Masai Mara, 1510 kilometrekarelik rezerve alanıdır. Büyük kedileri ile ünlü olan bölge uçsuz bucaksız savanlarla kaplıdır. Serengeti Ulusal Parkı’nı da çevreleyen Masai Mara’da zebra ve antilop türlerinin yaşam alanıdır. Temmuz ve Ekim ayları arasında gerçekleşen canlı göçlerine şahitlik etmek isteyenlerin en önemli safari alanı Masai Mara’dır.

kenya nakuru gölü

Kenya Dağı

5199 metre yüksekliği ile Klimanjaro’dan sonra Afrika kıtasındaki en yüksek dağ olan Kenya Dağı, Doğu Rift Dağları arasında yer almaktadır. İlk tırmanışı Cesar Ollier, Joseph Brocherel ve Halford Mackinder tarafından gerçekleştirilmiştir. Sönmüş yanardağ olan Kenya Dağı, birçok vadiye ve buzul kütlelerine sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan dağ fil, maymun gibi canlılara da ev sahipliği yapmaktadır. Etrafı ulusal park alanı olarak belirlenmiş olan dağ, dağcılık meraklılarının en önemli uğrak alanlarından biridir.

Nakuru Gölü

Rift Vadisi’nin soda göllerinden biri olan Nakuru Gölü, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1754 metre yükseklikte yer almaktadır. Milli parkı ile birlikte koruma altında bulunan göl çok fazla yosunlu olduğundan dolayı çok fazla flamingo yaşamaktadır. Alaca yalıçapkını, Afrika Balık Kartalı, Afrika Siyah Kartalı, Goliath Balıkçıl ve Hamerkop gibi sayısız çeşitlilikteki kuşların beslenme alanı olan göl çevresinde leopar, aslan, beyaz ve siyah gergedan, piton gibi canlılar yaşamaktadır. 2 ile 2 buçuk metrelik derinliğe sahip olan sığ Nakuru Gölü 45 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Doğu Tsavo Ulusal Parkı

1948 yılında milli park statüsüne alınmış olan Doğu Tsavo Ulusal Parkı adını yer aldığı Tsavo Bölgesi’nden almıştır. Ülkenin en eski ve en büyük milli parkı olan Doğu Tsavo, 13747 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Ulusal park, demiryolu ve A109 karayolu ile ayrılmaktadır. Dünyanın biyolojik çeşitliliğinin en fazla olduğu mekanlardan biri olarak kabul edilen ulusal parkta Afrika’nın beş büyük hayvanı yaşamaktadır. Her yıl milyonlarca safari meraklısının ziyaret ettiği parkta leopar, aslan, fil, manda ve gergedanları görmek mümkündür. Siz de Kenya uçak bileti alarak Kenya'nın ulusal parklarından birine bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

kenya uçak bileti

Nairobi Ulusal Parkı

Ülkenin ilk milli parkı olması dolayısıyla önem taşıyan Nairobi Ulusal Parkı 1946 yılında kurulmuştur. Modern şehirden elektrikli çitlerle ayrılmış olan park başkentin 7 kilometre güneyinde yer almaktadır. Hayvanların göç yollarını etkilemesi ve kentin doğal yaşam alanı ile iç içe olması bazen hayvanlar ve insanlar arasında istenmeyen şeylerin yaşanmasına neden olmaktadır. Diğer milli parklara oranla küçük olan Nairobi Ulusal Parkı, şehir merkezine yakın olduğundan daha fazla ziyaretçi çekmektedir.

Mombasa Deniz Milli Parkı ve Rezerv Alanı

10 kilometrekarelik park ve 200 kilometrekarelik rezerv alanından oluşan Mombasa Deniz Milli Parkı, ülkenin en büyük kentlerinden biri olan Mombasa’da bulunmaktadır. En popüler plaj alanına sahip olan bölgede şnorkelle dalış ve yüzme imkânı bulunmaktadır. Deniz yaşamını merak edenlerin ziyaret ettiği rezerv alanı mercan resifleri ile ünlüdür.

Fort Jesus

Fort Jesus, Portekizliler tarafından eski Mombasa Limanı’nı korumak için inşa edilmiş olan savunma kalesidir. Giovanni Baptista Cairati tarafından tasarlanmış olan kale 1593 ile 1596 yılları arasında yapılmıştır.  2011 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Fort Jesus, ülkenin en bilinen tarihi mekanlarından biridir.

Jamaia Camii

Banda Caddesi üzerinde yer alan Jamia Camii ülkenin başkenti Nairobi’nin en merkezi noktasında bulunmaktadır. Tarihi cami 1902 ile 1906 yılları arasında Syed Maulana Abdullah Şah tarafından inşa ettirilmiştir. Arap İslami mimari tarzını yansıtan Jamaia Camii, ikiz minareleri ile dikkatleri çekmektedir. Nairobi’de yaşayan Müslümanların en gösterişli ibadethaneleri olan Jamaia Camii’nin duvarları, halıları ve kolonları alabildiğinde yeşildir.

kenya yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Hint Okyanusu’na kıyısı olan bir doğu Afrika ülkesi olan Kenya’da genel itibariyle tropikal iklim hakimdir. Ülkede çay, kahve, sebze, buğday, mısır, pirinç, şeker kamışı, tropikal meyveler üretilmektedir. Tarımsal ürünler kadar hayvancılığın da gelişmiş olduğu ülkede kuzu, domuz, sığır, tavuk eti oldukça lezzetlidir. Lezzetli olan hayvansal ürünler yerel yemeklerde kullanılmaktadır. Hayvan besiciliğinin olması ülkenin süt ürünleri bakımından zengin olmasını sağlamaktadır. Okyanus kıyısında bulunan bölgelerde yaşayanlar deniz ürünlerinden geçimlerini sağlamakta aynı zamanda taze deniz ürünlerini yemeklerinde kullanmaktadır. Ülke halkının en fazla beğendiği ve tükettiği deniz ürünleri ıstakoz, Nil levreği, yerel alabalık, Mombasa istiridyesi ve karidestir.

Ülkede üretimi yapılan pirinç Kenya mutfağının ana malzemesidir. Her evde hemen hemen her öğünde kullanılan pirinç kadar tropikal meyvelerin çeşitliliği ve kullanımı da fazladır. Ispanak ve kavrulmuş soğandan yapılan Sukuma Wiki, etli, patatesli pilav olan Pilau, kızarmış et olan Nyama Choma ülkenin en beğenilen ve en fazla tüketilen yerel yemekleridir. Sığır etleri bazı av alanlarında özel yemişlerle ve içeceklerle marine edilerek bal ve krema ile servis edilmektedir. Kenya halkının çoğu fasulye, mısırı yemeklerde yoğun kullanmaktadır.

Ülkenin çayı ve kahvesi dünyaca ünlüdür. Şeker ve sütle kaynatılan chai adlı çay oldukça meşhurdur. Tatlı olarak en fazla tüketilen bir lokma çeşidi olan Mandazidi’dir. Kenya uçak bileti alarak Kenya'nın yemek kültürünü çok yakından deneyebilirsiniz.