Kongo Uçak Bileti

Kongo Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kongo Cumhuriyeti
  • Başkent: Brazaville
  • Nüfusu: 4.492.689
  • Yüz Ölçümü: 342.000 km2
  • Komşuları: Kongo’nun komşuları, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu, Gabon ve Cabinda Bölgesi’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili Fransızca, tanınan diller Kituba ve Lingala’dır.
  • Telefon kodu: +242
  • Başkan: Deniz Sassou Nguesso
  • Para Birimleri: WAT

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Kongo Cumhuriyeti’nin bulunduğu topraklarda eski dönemlerde Kongo Krallığı yaşamıştır. Kongo Krallığı, 16. yüzyılda en parlak dönemini yaşamış olup 16. yüzyıldan sonra yaşanan iç karışıklıklardan dolayı çökmeye başlamıştır. Ülke topraklarına Avrupalıların gelişi Kongo Krallığı’nın yıkılmasına neden olmuştur. İlk olarak gelen Avrupalı sömürgeciler ise Portekizliler olmuştur. 17 ve 18. yüzyılda gelen Fransızlar ise ülke topraklarında esir ticareti yapmaya başlamıştır. Köleliğin ve esir ticaretinin yasaklanmasının ardından Fransızlar Kongo topraklarını sömürgesi haline getirmiştir. Brazzaville’de bir üs kuran Fransızlar, ülkede yaşayan bütün yerliler ile anlaşarak Kongo topraklarının tamamını Fransız hakimiyeti altına almışlardır.

1903 yılında Fransız Ekvator Afrika’sı Federasyonu üyesi olan Kongo, 1958 yılında federasyonun dağılması ile birlikte Fransız Milletler Topluluğu içince hür bir yapıya sahip oldu. 1960 yılında ise Kongo tam anlamıyla bağımsızlığını elde etti. Ülke, 1970 yılında yönetiminde değişiklik yaparak Marksist rejime geçiş yaparak adını Kongo Halk Cumhuriyeti olarak değiştirmiştir. Yapılan değişiklik bile ülkedeki istikrarsızlığın üstesinden gelemedi. Ülkede farklı tarihlerde darbeler yapılmıştır. Bu darbeler neticesinde Albay Denis 1979 yılında başa geçmiştir.

kongo havalimanı

Ülkede kabul edilen anayasan ile tek parti yönetimini sürdüren Albya Denis, partisinin ve Katolik kilisesinden gelen baskılardan sonra 1991 yılında ulusal konferansın toplanmasını kabul etti. Konferans yeni bir anayasa hazırladı ve başbakanlığında Andre Milango’nun olduğu Geçici Ulusal Birlik Hükümeti kuruldu. 1992 yılında kabul edilen yeni anayasadan sonra iki kademli seçimler yapılmıştır. Yapılan seçimlerde Pascal Lissouba devlet başkanı seçilmiştir. Yeni kurulan hükümet güne oyu alamayınca devlet başkanı Pascal Lissouba, meclisi feshederek erken seçimlere gitmiştir. 6 Aralıkta yapılan seçimlerde Ulusal Birlik Hükümeti’ni kurma görevi Claude Antoine Dacosta’ya verilmişti.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Uzun yıllar Fransız sömürgesinde kaldıktan sonra 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Kongo’da görülmesi gereken çok sayıda doğal güzellikler ve vahşi yaşam alanı bulunmaktadır. Yerli ve yabacı turistlerin en fazla ziyaret ettikleri alanlar arasına aşağıdaki yerler bulunmaktadır. Kongo uçak bileti almayı düşünüyorsanız Kongo'da gezebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır;

Ouesso

Sangha Nehri kıyısında yer alan yağmur ormanları ile çevrili olan Ouesso, Kongo’nun kuzeyinde yer alan bir kasabadır. Boy olarak oldukça kısa olan insanların yaşadığı Ouesso kasabası insanları kadar doğal güzellikleriyle de dikkatleri çekmektedir. Yıl içerisinde en fazla turisti ağırlayan mekanlardan biri olan Ouesso’ya başkent Brazzaville’den feribotla ulaşım sağlanmaktadır.

Pointe Noire

Ortalama 820 bin kişilik nüfusa sahip olan Pointe Noire ülkenin en büyük 2. kenti olup Atlas Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Ülkeyi oluşturan 12 idari bölgeden biri olan Pointe Noire’de gezilip görülecek çok fazla turistik mekan bulunmaktadır. Yıl içerisinde binlerce turist tarafından ziyaret edilen şehrin harika manzarası ve el değmemiş doğal güzellikleri dikkatleri çekmektedir.

kongo nasıl gidilir

Tele Gölü

Mbandaka kenti yakınlarında bulunan tatlı su gölü olan Tele Gölü, Epena Bölgesi’nde yer almaktadır. Harika bir manzaraya sahip olan gölün uzunluğu 6 kilometre, derinliği ise ortalama 4 kilometredir. Tatlı su gölü Tele Gölü’nün hemen yanında ise Lake Tel Topluluğu Koruma Alanı bulunmaktadır. 4389 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu koruma alanı ülkedeki görülmesi gereken yerler arasındadır. Kongo’nun en güzel göllerinden biri olan Tele Gölü muhakkak görülmelidir.

Nabemba Kulesi

1983 ile 1986 yılları arasında inşa edilmiş olan Nabemba Kulesi, Kongo’nun başkenti Brazzeville’de yer almaktadır. Hem ülkenin hem başkentin simgelerinden biri haline gelmiş olan Nabemba Kulesi, Kongo’nun en yüksek binasıdır. Fransız bir şirket tarafından yapılmış olan kuleye ülkenin en yüksek dağı olan Nabemba’nın adı verilmiştir. 30 kat olan kule 106 metre yüksekliktedir. Şehrin her tarafından rahatlıkla görülebilen Nabemba Kulesi içinde birçok uluslar arası şirket ve devlet kurumu hizmet vermektedir. Ziyarete açık olan kulenin en üst katlarından şehrin harika manzarası izlenebilmektedir.

Aziz Anne Bazilikası

1949 yılında Fransız bir mimar tarafından tasarlanarak inşa edilen Aziz Anne Bazilikası başkent Brazzaville’de yer almaktadır. Dış mimarisi kadar iç mimarisi ile de dikkatleri çeken manevi yapı yıl içerisinde binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Livingstone Şelaleleri

Görkemli ve etkileyici manzarası ile dikkatleri çeken Livingstone Şelaleleri, ülkenin başkenti Brazzaville’nin yakınlarında yer almaktadır. Fotoğraf meraklılarının harika kareler yakalayabileceği şelaleler su sesi eşliğinde huzuru yakalamak isteyenler için de oldukça ideal bir yerdir.

kongo tatil tur

Kongo Nehri Rapidleri

Başkent Brazzaville’nin 2 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Kongo Nehri Rapidleri adrenalin tutkunlarının uğrak mekanlarındandır. Nehir yatağında yer alan kaya gibi doğal yollardan oluşmuş olan engellerim suyun akışını hızlandırdığı noktalar olan rapidlerde heyecanlı dakikalar yaşanabilir. Suyun akışı hızlandığı için rapidlerde çeşitli su sporları yapılmaktadır. Kongo Nehri’nin rapidlerinde de gelen ziyaretçiler rafting başta olmak üzere çeşitli su sporlarını yapabilme şansını yakalayabilmektedir. Su sporlarına merakı olanlar muhakkak Kongo Nehri rapidlerini ziyaret etmelidir.

Marien Ngouabi Müzesi

Ülkenin 1969 ile 1977 yılları arasında cumhurbaşkanlığını yapmış olan Marien Ngouabi anısına yapılmış olan müze ülkenin en büyük kenti olan Brazzaville’de yer almaktadır. Asker olan Marien Ngouabi halk tarafından çok fazla sevilmektedir. Çünkü ülkenin gelişmesi için çok fazla emek sarf etmiş ve ülke adına birçok yatırım gerçekleştirmiştir. Diğer liderlerin aksine sarayda yaşamayan Ngouabi eğitime önem vererek üniversite bile yaptırmıştır. Kendine ait müstakil evde yaşayarak ülke yöneticiliği yapan Ngouabi 1977 yılında bir suikast neticesinde öldürülmüştür. Vefatından sonra sevilen liderin anısına yaşadığı ev müzeye çevrilmiştir. Günümüzde müze olarak hizmet veren bina liderin kendi evidir. Ülke tarihi adına birçok yeni şeyin öğrenilebileceği müzede lidere ait eşyalar, sanat galerileri ve daha birçok eser bulunmaktadır. Kongo uçak bileti alarak siz de ülkenin tarihini yakından öğrenebilirsiniz. 

kongo uçak bileti

Lesio Louna Gorilla Rezervi

28 Aralık 1993 yılında hizmet vermeye başlamış olan Lesio Louna Gorilla Rezervi Kongo’nun başkenti Brazzaville’nin 140 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Yetim ve hasat gorillere bakım yapmak için kurulmuş olan koruma alanı 440 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Bütün bir gün gezilecek kadar büyük olan Lesio Louna Gorilla Rezervi için başkentten günü birlik turla yapılmaktadır. Dileyen bu turlara dahil olup harika manzaraların olduğu koruma parkını gezebilir.

Nouabale Ndoki Ulusal Parkı

1993 yılında kurulan Nouabale Ndoki Ulusal Parkı, Kongo’nun kuzey bölgesinde yer almaktadır. Milli parkta 300’ün üzerinde kuş türü, maymun, şempanze, fil gibi hayvan bulunmaktadır. Hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edip fotoğraf kareleri onlarla süslenebilir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Kongo Cumhuriyeti yemek ve mutfak kültüründe deniz ürünleri ve tavuk ön plandadır. Ülke yemeklerinde genellikle Fransız mutfağının lezzetleri oldukça etkilidir. Yemeklerde genellikle hurma yağı kullanılır. Hurma yağının farklı tadı ile birlikte kullanılan baharatlar ülkenin yemek tatlarını değiştirmektedir. Balık, Kongo Cumhuriyeti’nde farklı pişirme teknikleri ile pişirilerek tüketilmektedir. Balıkların yanı sıra kabuklu deniz ürünlerinden yapılan yemekler de ülkenin en beğenilen lezzetler arasındadır. Ülkeye özgü yerel lezzetlerle birlikte pişirilen alabalık, karides ve istiridye muhakkak tadılmalıdır. Kongo uçak bileti alarak ülkenin yerel lezzelerini ziyaretinizde tadabilirsiniz.