Özbekistan Uçak Bileti

Özbekistan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Özbekistan
  • Başkent: Taşkent
  • Nüfusu: 32,39 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 447.400 Kilometrekare
  • Komşuları: Doğu kesiminde Tacikistan ve Kırgızistan, kuzey ve batı kesiminde Kazakistan, güney kesiminde Türkmenistan ve Afganistan yer almaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Özbekçe, Karakalpakça ve Rusça konuşulan dillerdendir. 
  • Telefon kodu: +998
  • Başkan: Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev, Başbakan Abdulla Aripov
  • Para Birimleri: Som (UZS)

Özbekistan Kuruluş Yılı

Özbekistan, Orta Asya’nın orta kesimlerinde yer alan topraklara sahip bir ülkedir. Bugünkü Özbekistan topraklarında yaşantı milattan önce kırk binli yıllarda dayandığı tespit edilmiştir. Bu özelliği ile dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilebilir. Bilinen tarih açısından ise Cengiz Han’ın torunlarının Altın Orda Devleti’ni kurarak bu bölgeye yerleştiği bilinmektedir.

özbekistan tatil tur

1229 tarihi ile 1502 tarihi arasında ülkenin yönetiminde bulunan Özbek Han bu topraklara büyük önem vermiştir. Ülkede yaşayanların büyük çoğunluğunun Kıpçak Boyundan geldiği için Türkçe konuştukları bilinmektedir. Daha sonra bu topraklar Sovyetlerin yönetimine geçmiştir. 1991 yılında yıkılan Sovyetlerden ayrılan devlet Özbekistan olarak bağımsızlığını kazanmıştır. 

Özbekistan Gezilecek Yerler

Özbekistan, Orta Asya’nın güney kesimlerine yakın sayılabilecek bir konuma sahiptir. Ülkenin geneli Orta Asya stepleri sayılabilecek coğrafi özellikler ile öne çıkmaktadır. Ancak dağları ve gölleri gibi doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir ülkedir. Aynı zamanda ekonomik anlamda sağladığı gelişim ülkenin diğer komşu ülkelere göre önde olmasını sağlamaktadır. Ayrıca kültürel ve tarihi anlamda sahip olduğu geçmiş, ülkenin gezilip görülebilecek yerlerinin sayısını arttırmaktadır. Fastfly.com'dan alacağınız Özbekistan uçak bileti ile Özbekistan’da gezmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Registan Meydanı

Eski Türk kültürlerinden birisi olan meydan anlayışı burada da görülmektedir. Semerkant şehrinin merkezinde yer alan Registan Meydanı içerisinde oldukça fazla tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapıların büyük çoğunluğu Orta Asta ve Türk mimarisi ile inşa edilmiş olan yapılardır. Şehrin en önemli noktasında bulunan meydan çevresinde geçmişte çok büyük işleve sahip olan üç adet medrese bulunmaktadır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış olan meydan güzellikleri ile kendisine hayran bırakmaktadır. Semerkant şehrinin milattan önce sekizinci yüzyıla kadar uzanan geçmişi burada görülebilir. Gezi listesinin ilk sırasında yer alması gereken bir meydandır. Tarihi yapıların tamamını gezmek bir günden fazla zaman gerektirebilir. 

Gur-i Emir Kalesi

Semerkant şehrinde bulunan tarihi kaledir. On dördüncü yüzyıldan kalma bir kale olan bu yapı oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Timur İmparatorluğu döneminden sonra inşa edilmiş olan yapı, imparatorluğun kurucusu olan Timur’un anısına yapılmıştır. Türk mimarisinden farklı olarak İran mimarisi ile inşa edilmiştir. Kalenin bir kısmında bulunan mavi kubbeli yapı mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Kırk metreye yakın bir yüksekliğe sahip tavanı ve iç kısmında oldukça güzel ve renkli işlemeler bulunmaktadır. İçeride ve dışarıda yapılan ışıklandırmalar yapıların çok daha güzel görünmesini sağlamaktadır. 

özbekistan bibi hanım camii

Bibi Hanım Camii

Özbekistan’ın en güzel tarihi yapılar arasında yer alır. Semerkant içerisinde buluna camii Timur’un eşi Bibi Hanım adına yaptırılmıştır. Timur tarafından, Hindistan’a yapılan sefer sonrasında yaptırılması emri verilmiştir. O dönemden kalma mimari özellikleri en iyi şekilde yansıtmaktadır. İç ve dış kısmında oldukça güzel taş işlemeleri ve çinileri bulunmaktadır. Dış kısmında devasa boyutlarda rahle bulunmaktadır. Taştan yapılmış olan bu rahle görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. 

Ark of Buhara

Milattan önce dördüncü yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi bulunan kale tarzı bir yapıdır. Buhara Hanları için ikametgâh olarak inşa edilmiştir. Ark Kalesi olarak bilinen yapı toprağın yığılması şeklinde yapılmıştır. Yığılan toprak şekillendirilerek kale haline getirilmiştir. Alışıldık kale tarzından uzak olan bu yapı mimari açıdan oldukça farklı olarak görülmektedir. 

Emir Timur Müzesi

Özbekistan tarihi ile ilgili olarak bilgi alınabilecek yerlerden bir tanesidir. Başkent Taşkent içerisinde bulunan müze 1996 yılında açılmıştır. Müzenin içerisinde altı bine yakın tarihi eser bulunmaktadır. Emir Timur’un iktidara gelmesinden başlayarak günümüze kadar ulaşan eserler özenle saklanmakta ve sergilenmektedir. Müzenin binası Özbek mimari anlayışına göre inşa edilmiştir.

Özbekistan Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Özbekistan denildiğinde akla gelen şeylerden bir tanesi el sanatlarıdır. Çok eski dönemlerden beri uygulanan el sanatlarının yapılışı ve eserleri burada gösterilmektedir. Ahşap, taş, kumaş ve seramik gibi maddeler kullanılarak yapılan sanatların sonuçlarını burada görebilirsiniz. 1927 yılında Taşkent içerisinde açılmış olan müze aralıksız olarak hizmet vermektedir. İçerisinde yedi binden fazla eser bulunmaktadır. El işçiliği ile yapılmış olan hediyelik eşyaları buradan satın alabilirsiniz. 

Botanik Bahçesi

Özbekistan’ın en güzel doğal alanları arasında bulunur. Başkent Taşkent’te yer alan park içerisinde beş bine yakın türde bitki bulunmaktadır. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve huzur bulmak isteyenlerin ilk tercihi olan park özellikle Japon türlerinde bitkileri ile dikkat çekmektedir. Renkli bitkiler yeşillikler içerisinde mükemmel bir bütünlük sağlamaktadır. Özbekistan uçak bileti ile gezmek için ideal yerlerden bir tanesidir. 

Nukus Sanat Müzesi

Özbekistan sanat akımları ile ilgili bilgi almak ve eserleri görmek için gezilebilecek bir müzedir. 1966 yılında açılmış olan müze Rus sanatçı İgor Savitsky’nın eserleri ile başlayarak büyümüştür. Günümüzde içerisinde seksen binden fazla eser bulunmaktadır. Taşkent’i gezmeye gelen sanatseverlerin görmesi gereken bir yerdir. 

özbekistan uçak bileti

Özbekistan Kukeldash Tarihi Medresesi

Taşkent içerisinde bulunan medrese 1570 yılında inşa edilmiştir. Medrese olarak uzun süre kullanılmış olan yapı oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Belli dönemlerde hapishane olarak da kullanılmış olan yapı taş kemerleri ve mavi çinileri ile ilgi çekmektedir. 

Özbekistan Semerkant Afrasiyab Müzesi

Afrasiyab adı verilen bölge Semerkant’ın en eski yerleşim yerleri arasında sayılır. Milattan önce yedi bin yılına kadar uzanan tarihi bölge içerisinde arkeoloji çalışmaları yapılmaktadır. Bu bölgeden çıkartılan eserler müze içerisinde sergilenmektedir. Özellikle duvarlarda bulunan renkli resimler mutlaka görülmesi gereken eserlerdir.  

Özbekistan Ayaz Kala Kalesi

Milattan sonra ikinci yüzyıldan kalma bir kaledir. Kızıl Kum Çölü olarak bilinen çölün içerisinde Kushan İmparatorluğu döneminden kalma bir kaledir. On metre yüksekliğindeki kale duvarlarının bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. Çölün etkisi ile kalenin bir kısmı yıkılmıştır. 

Özbekistan Chasma Ayub Anıt Müzesi

Özbekistan içerisinde yer alan yapılardan farklı bir mimarisi bulunur. Yuvarlak kubbe yerine konik şekilde bir kubbesi bulunur. Timur tarafından Buhara şehrinde inşa ettirilmiştir. UNESCO tarafından 2008 yılında Dünya Mirası Listesi içerisine alınarak koruma altına alınmıştır. Ülkenin önemli yapıları arasında yer alır. Tüm bu yapıları görmek ve doğayla başbaşa kalmak isteyenler; alacakları avantajlı Özbekistan uçak bileti ile harika bir seyahat başlangıcı yapacaklar. 

Özbekistan Yemek Kültürü 

Özbek mutfağı, ülkenin yetiştirdiği ürünler üzerine kurulu bir mutfaktır. Tarım ürünleri olarak sebzeler ve pirinç çok fazla kullanılmaktadır. Özbek pilavı tüm dünyada tanınmış yemekler arasındadır. Ülkenin farklı noktalarında farklı pişirme tarzı bulunan pilavın içerisinde ağırlıklı olarak et ve sebze çeşitleri bulunmaktadır. Havuç, domates, patates ve soğan yemeklerde çok fazla kullanılır.

özbekistan nasıl gidilir

Maş adı verilen yöresel yemek, kabak, havuç ya da benzeri gıdalar kullanılarak pişirilebilir. Nevruz zamanlarında yapılan Sümelek ve Samsa çok tercih edilen yemekler arasında yer alır. Bol miktarda meyve yetiştirilen Özbekistan bu konuda şanslı sayılabilir. Süt ve süt ürünleri ile yapılan peynir çeşitleri sayı olarak fazladır. Yemeklerden sonra veya beraberinde şerbetler, ayran veya yeşil çay içilebilir.