Singapur Uçak Bileti

Singapur Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Singapur
  • Başkent: Singapur
  • Nüfusu: 5,612 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 721,5 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey kesiminde Malezya, güney kesiminde Endonezya ile komşudur. Doğusunda Güney Çin Denizi ve batısında Malay Denizi bulunur. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Malayca, Tamil, Mandarin ve Çince
  • Telefon kodu: +65
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Halime Yakup, Başbakan Lee Hsien Loong
  • Para Birimleri: Singapur Doları (SGD)

Singapur Kuruluş Yılı

Singapur, üzerinde çok eski dönemlerden beri yaşantının olduğu Malay Yarımadası’nın önemli şehir devletlerinden bir tanesidir. Singapur topraklarında yapılan araştırmalarda çok eski dönemlerden beri yaşantının oluğu bilinmektedir. Ancak yazılı tarih bakımından eserlerde on birinci yüzyılda ülkenin yerlilerinin bu civarda yaşadıkları ortaya konulmuştur. On dördüncü yüzyıl itibariyle artan ada nüfusu buranın önem kazanan bir yer olmasını sağlamıştır. Bin altı yüzlü yıllarda kurulan liman Singapur’un daha önemli bir yer olmasına neden olmuştur. Ülkeye gelen İngilizler 1819 yılı itibariyle bu limanı genişletme çalışmaları yapmıştır. 

singapur nasıl gidilir

Çin ve Hindistan gibi ülkeler ile İngilizlerin yaptığı ticaret işlemleri için önemli bir liman olarak kullanılmaya başlanmıştır. İngilizlerin egemen olduğu bu dönemlerin sonrasında 1824 yılında Hollandalılar ile İngilizler arasında bir anlaşma imzalanmış ve topraklar paylaşılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sürecinde İngilizlerden destek alamayan ülke Japonlar tarafından işgal edilmiştir. Savaşın sonlarında Japonların yenilmesi dolayısıyla tekrar İngiliz yönetimi başlamıştır. 1963 yılına kadar devam eden İngiliz yönetimi bu yılda bitmiştir. Malezya ile birlikte bağımsızlık ilan edilmiştir. 1965 yılında ise Malezya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet haline gelmiştir. 

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur denildiğinde dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi olduğu akla gelmektedir. Singapur aslında bir şehir devletidir. Yani tek şehirden oluşmaktadır. Ancak köklü bir geçmişe sahip olması, doğal güzellikleri ve sahip olduğu gelişme potansiyeliyle Singapur uçak bileti ile gezilip görülebilecek bir yer olarak öne çıkmaktadır. Singapur içerisinde yapılacak gezilerde görülmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır;

Orchard Road

Singapur içerisinde oldukça renkli ve hareketli bir caddedir. Singapur metro hattı ile kolay şekilde ulaşabildiğiniz cadde hem alışveriş merkezleri hem de eğlence mekanları ile meşhurdur. Özellikle elektronik aletlere ve hediyelik eşyalara ilgi duyanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yemyeşil ağaçlar ve dükkânlar üzerinde yapılmış olan ışıklandırmalar geceleri burayı daha hareketli hale getirmektedir. Birkaç alışveriş merkezine sahip olan cadde özellikle indirim zamanında oldukça uygun fiyatlı ürünler sunmaktadır. 

Chinatown

Çin tasarımı yapılmış olan yapılar ile dolu olan bir yerdir. Adının geldiği ülkenin dekoratif özellikleri yanı sıra alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya seçenekleri bakımından da oraya benzemektedir. Çin’den gelmiş olan hediyelik eşyaları uygun fiyatlar ile buradan satın alabilirsiniz. Çin yemeklerini sevenler için birkaç restoran içerisinde bunları tadabilir. Aynı zamanda Çin kültürünü yansıtan pek çok farklı bina bulunmaktadır. Hindu ve Budist anlayışında olanların ibadet ettiği Sri Mariamman Tapınağı ve Buddha Tooth Relic Tapınağı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Little İndia

Hindistan kültürünü ve mutfağını görmek isteyenler için yine metro ile ulaşılabilecek bir yerdir. Baharatlı ve ağırlıkla kızartmalardan oluşan Hint yemekleri için Singapur’un içerisinde bulabileceğiniz tek yer burasıdır.  Renkli evlerin bulunduğu caddeyi ve ilginç mimariye sahip Hint Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz.  

singapur uçak bileti

Clark Qauy

Singapur uçak bileti ile ulaştığınızda ülkeye, Singapur gece hayatını en hızlı şekilde yaşayabileceğiniz ve deniz kenarında gezebileceğiniz bir yerdir. Singapur’un lezzetli yemeklerini yemek için buraya mutlaka uğranması gerekir. Gündüz saatlerinde şehri gezdikten sonra dinlenebildiğiniz ve yemek yiyebildiğiniz mekânlar bulunmaktadır. Aynı zamanda deniz kenarında bulunan özel kayıkları kiralayarak gezinti yapabilirsiniz. Lezzetli yemekleri tatmak isteyenlerin renkli ve ışıltılı mekânlara uğraması gerekir. 

Merlion Heykeli 

Singapur deniz kenarında bulunan sekiz metreden uzun bir heykeldir. Ülkenin simge yerlerinden birisi olması nedeniyle mutlaka gezilmesi gerekir. Heykelin alt kısmı balık üst kısmı ise aslandır. Yetmiş tonluk bir heykel olan Merlion Heykeli’nin ağzından su fışkırmaktadır. İngilizce aslan şehir olan Singapur’u simgelemesi için yapılmıştır. 

singapur gezilecek yer

Singapur Botanik Parkı ve Orkide Bahçesi 

Singapur’un en güzel doğal alanlarından birisi olmasının yanı sıra Asya kıtasının en güzel bahçelerinden biridir. 1859 yılında kurulmuş olan park UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve korunması sağlanmıştır. Sessiz ve renkli bir ortamda dinlenmek isteyenler için ideal bir yerdir. Sıcak dönemlerde parkta gezerken susuzluk yaşamamaya dikkat etmek gerekir. Parkın önemli bir alanını orkide bahçesi oluşturur. Botanik Park’ın girişinde bulunan bu bahçe içerisinde binden fazla türde orkide bulunmaktadır. Ülkenin simge çiçeği olması nedeni ile önem verilen orkideler burada rahatlıkla görülebilir. Singapur ile ilgili hediyelik eşya almak isteyenler parkın içerisindeki mağazaya göz atabilir. 

Gardens by The Bay

Singapur’un sahip olduğu bitki çeşitlerini ve güzel doğayı burada görebilirsiniz. Sahil kıyısında inşa edilmiş olan seralar ve büyük bahçeler gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Yüz hektardan geniş bir alanı kaplamaktadır. Özellikle akşam saatlerinde ışıklandırılan yollar ve bahçeler oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Seraların içerisinde buraya özgü bitkileri görebilirsiniz. Huzur bulmak ve dinlenmek için ideal alanlar arasında gösterilebilir. Işık ve ses gösterileri dışında sessiz bir yerdir. 

Sky Park ve Marina Bay Sands Oteli 

Singapur’un önemli ve özel binalarından bir tanesi bu oteldir. 2010 yılında inşa edilmiş olan otel üç binadan ve bu binaları birbirine tepeden bağlayan bir yapıdan oluşur. Marina kısmında bulunan otel gemi benzeri bir şekilde tasarlanmıştır. Otelin üst kısmında özel bir havuz bulunmaktadır. Alt kısmı cam olan havuz içerisinde yüzerken kendinizi uçuyor gibi hissedebilirsiniz. Sky Park ise otelin en üstünde bulunan açık terasa verilen isimdir. Şehrin muhteşem manzaralarını buradan izleyebilirsiniz. Bu teras alanına çıkmak ücretlidir. 

Singapur Sentosa Adası

Singapur’un güney kesiminde yer alan bir eğlence adasıdır. Turistik amaçlar ile düzenlenmiş olan ada oldukça popüler bir mekândır. Ada içerisinde eğlence amaçlı olarak yapılmış pek çok farklı yer bulunmaktadır. Singapur'a Singapur uçak bileti ile gelmiş olan turistlerin vakit geçirmeyi tercih ettiği yerler; ada içerisinde balmumu müzesi, uçuş simülatörü, seyir kulesi, su parkı, sörf havuzu ve benzeri pek çok etkinlik noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğlence adına her şeyin düşünülmüş olduğu bir adadır. Keyifli zaman geçirmek isteyenlerin gezi listesinde mutlaka bulunması gerekir. 

Singapur Haji Lane

Singapur içerisinde Müslüman ve Arap kültürüne sahip olanların tercih ettiği mahallelerden oluşmaktadır. Yapılar, ibadethaneler ve restoranlar ile farklı bir yer görmek isteyenlere tavsiye edilir. 

singapur tatil tur

Singapur Flyer

Singapur’un meşhur dönme dolabıdır. Yüz altmış beş metre yüksekliğe sahiptir. Bir dönem dünyanın en yüksek dönme dolabı unvanına sahip yapıdır.  Otuz dakikalık tur ile tüm şehri izleyebilirsiniz. 

Singapur Yemek Kültürü 

Singapur mutfağı, bulunduğu yer itibariyle Çin, Hindistan ve Malezya yemek kültürlerinin karışımı olarak görülmektedir. Çin tarzına uygun pişirme teknikleri Singapur içerisinde çok fazla kullanılmaktadır. Köri başta olmak üzere baharatlar ve soslar neredeyse her yemekte kullanılır. Etrafı denizler ile çevrili olan ülkede balık ve deniz ürünleri çok tüketilir. Yengeçten yapılan bir yemek olan chilli crab, karidesle yapılan hokkien mee en çok yenilen yemeklerdendir. Kırmızı et yemek seçenekleri arasında önemli bir yer tutar. Yemeklerden sonra çay ve kahve en çok tercih edilen içecekler arasındadır.