Uruguay Uçak Bileti

Uruguay Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Uruguay
  • Başkent: Montevideo
  • Nüfusu: 3,457 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 176,215km²
  • Komşuları: Arjantin, Brezilya,
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +598
  • Başkan: Tabaré Vázquez
  • Para Birimleri: Uruguay Pesosu

Uruguay’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülke 1516 tarihinde İspanyol Juan Diaz de Solid tarafından keşfedilmiştir. Uruguay halkı o dönemlerde Charrua yerlileri tarafından oluşmaktaydı. 1624 yılı itibariyle İspanyollar ülkeye yerleşmeye başladı. 18. asırda Uruguay, İspanya’nın Rio de la Plata genel valiliğine dahil edildi. 1811 tarihinde ise Josè Gervasio Artigos önderliğinde bağımsızlık hareketleri başladı. 

25 Ağustos 1928 tarihinde Uruguay bağımsızlığını ilan etti. 

Bağımsızlığın ilan edilmesinin ardından ülkede Coloradolar olarak bilinen liberallerle, Blancolar olarak bilinen muhafazakârlar arasında bir rekabet başladı. Colorado- Blanco kavgası ülkeyi 1839-1851 seneleri arasında iç savaşa sürükledi ve 1852 tarihinde Coloradolar iktidarı ele geçirdi. 1865-1870 tarihleri arasında Uruguay, Paraguay’a karşı Arjantin ve Brezilya’yla ittifak kurarak kanlı bir savaşa girdi.Paraguay’ı yenmesiyle Uruguay’ın kontrolü Coloradolara geçti. 19. asrın sonlarına kadar yönetim Coloradolardaydı. 1904 tarihinde Blancoların iç savaş çıkararak mevcut olan iktidarı ele geçirme girişimi silahlı kuvvetler dolayısıyla sonuçsuz kaldı ve 1950lerde siyasi memnuniyetsizlik giderek arttı. 1960-1970 yılları arasında Komünist Partisi işçi hareketlerini yönlendirmeye çalıştı. Enflasyon, ekonomik durgunluk, sel baskınları, 1967 yılında yaşanan kuraklık ve akabindeki genel grev devleti devalüasyona zorladı. 

uruguay tatil tur

Tuparmarolar (solcu gerillalar) 1970’li yıllarda yıldırı hareketlerini arttırdı. 20 Şubat 1973 tarihinde şiddet eylemleri sürerken Başkan Juan Maria Bordaberry askeri idareyi kabul etti ve aynı yılın temmuz ayında kongreyi feshederek yerine Devlet Konseyini kurdu. 1974 tarihinde askeri yönetim sıkı baskı önlemleri alarak Tupamaroları tamamen sindirdi. 1976 yılında Başkan Bordaberry askeri yönetim tarafından görevden alındı. 1980 senesinde askeri düzen normal düzene geçmek için yeni bir anayasa hazırladı ve bu anayasa 1980 yılının Kasım ayında halkoyuna sunuldu fakat kabul edilmedi. 1981 yılında General Gregorio Alvarez başkanlık görevine iktidarın başında geldi. 1981 yılından sonra çok partili sisteme geçiş için çalışmalara başlandı. 1984 yılında yapılan seçimlerde Julio Maria Sanqulmetti başkan olarak seçildi. Dış borçların yüksek olması, ekonominin rayına oturmasına engel oldu ve 1989 yılında yapılan seçimlerde Beyaz Parti adayı Luis Alberto Localle başa geçti. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Uruguay'da ziyaret edilecek birçok turistik nokta bulunmaktadır. Uruguay'a gitmek için dilediğiniz hava yolunu seçip uçabilirsiniz. En uygun Uruguay uçak bileti için Fastfly'ı tercih edebilirsiniz. Urugay'a vardığınızda gezebileceğiniz noktalardan birkaçı şunlardır;

uruguay nasıl gidilir

Casapueblo

Punta del Este şehrine yaklaşık olarak 13 km uzaklıkta bulunan Punta, Bellena bölgesinde bulunan bir oteldir. Otel Uruguaylı mimar Carlos Paez Vilaro tarafından yazlık ev ve atölye olarak tasarlanmıştır. 1960 senesinde açılan bu yapı günümüzde müze, sanat galerisi, cafe ve otel olarak misafirlerini ağırlamaktadır. Yaklaşık 36 senede tamamlanan yapı, otantik mimarisi ve sahip olduğu okyanus manzarasıyla, ülkenin en meşhur ve turistik yerlerinin başındadır.

Plaza Indepencia

19. asrın ikinci çeyreğinde yapılan bu tarihi kent meydanı, başkent Montevideo’nun merkezi durumundadır. Ünlü mimar Carlo Zuchhi’nin tasarladığı meydan da, 1860 senesinde Bernardo Poncihi tarafından bir takım değişikliklere uğratılmıştır. Şehrin idari, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarına ait yapıların çevrelediği bölge de birçok heykel de bulunmaktadır. Ağaçlandırılmış yeşil alanları, yürüyüş yolları ve bankalarıyla dikkat çeken meydan ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mano de Punta del Este

Şilili ünlü sanatçı MarioIrarrazabal tarafından Uruguay’ın Punta del Este şehrinde yapılan heykel, Brava Plajı üzerinde bulunmaktadır. Kumdan çıkan bir insan elinin parmaklarını yansıtan heykel 1982 senesinde yapılmıştır. Los De Dos adıyla bilinen heykel, Uruguay’da muhakkak ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

Torres Garcia Müzesi

Başkent Montevideo’nun tarihi Ciudad Vieja bölgesinde bulunan müze, tarihi simgeler ve Joaquin Torres Garcia tarafından çizilen portrelerin sergilendiği ünlü bir müzedir. Picasso’nun da yapıtlarının bulunduğu müzeyi her yıl yaklaşık olarak 100 bin civarında turist ziyaret etmektedir. Müzede çizimler, tablolar, özgün yazılar, çeşitli nesneler ve mobilyalar da sunulmaktadır. 1949 senesinden beri hizmet veren müzeyi belediye finanse etmektedir.

Rio Negro

Ülkenin en önemli akarsuyudur. Brezilya’nın güneyinde bulunan dağlık alandan akan Rio Negro tam olarak 750 km akar. Hidroelektrik santralleri ve baraj gölüyle dolu olan nehir, balık çeşitliliği açısından da oldukça zengindir. Ülkenin en turistik bölgeleri arasında bulunan Rio Nehri, balıkçılığın hareketli olarak yapıldığı bir nehirdir.

Executive Tower Montevideo

Ülke başkanının çalışma alanı olarak kullanılan yapı, 1965 ve 1973 seneleri arasında yapılmış ve 1985 yılına dek kullanılmamıştır. 2008 yılında ise modern ve klasik mimari karışımıyla restore edilmiştir. 35 metre yükseklik ve 12 katlı olan bina başkentin sembolleri arasında bulunmaktadır.

Montevideo Metropolitan Katedrali

Başkent’in Ciudad Vieja bölgesinde bulunan dini yapı, Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet vermektedir. 1804 senesinde yapılan yapı Neo-Klasik mimari üslubunda yapılmış ülkedeki en önemli yapılar arasında bulunmaktadır. 

Juncal Adası

Canal de Camocho’nun ülkeden ayrıldığı ada, yaklaşık olarak 2 km genişlik ve 5 km uzunluğa sahiptir. Muhteşem bir bitki örtüsüne sahip olan adanın kıyılarında pek çok balık çeşidi bulunmaktadır. Tertemiz havası ve kumsallarıyla başta ülke halkının sonrada çevredeki diğer ülke vatandaşlarının önemli yazlık tatil bölgeleri arasındadır. 

uruguay uçak bileti

Estevez Sarayı

Ülke Cumhurbaşkanının resmi makamı olarak kullanılan muhteşem saray, 1873 ile 1874 yılları arasında yapılmıştır. Klasik mimari üslupta yapılan sarayda günümüzde el yapımı yapıtlara ve ülkenin geçmiş devlet başkanlarından kalan ve hatıra değeri olan eşyalara ev sahipliği yapan bir müze olarak hizmet vermektedir. Ülkenin ve başkentin en önemli turistik ve aynı zamanda tarihi yerlerinden biri olan saray dünyaca üne sahip bir saraydır. Turistler buraya Uruguay uçak bileti satın alarak çok daha rahat bir şekilde ulaşım sağlamakta ve Estevez Sarayı'nı ziyaret etmektedir.

Solis Tiyatrosu

Başkentte bulunan bu muhteşem yapı, ülkenin en eski tiyatro yapısıdır. 1856 senesinde yapılan tiyatro binası şehrin en işlek bölgelerinden Plaza Indepencia bölgesinde bulunmaktadır. 1998 ile 2004 seneleri arasında önemli bir restorasyondan geçen tiyatro binası aynı zamanda çok önemli tiyatro oyunlarına da ev sahipliği yapmaktadır. 

Uruguay Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülke mutfağında en fazla İspanyol, İtalyan, Portekiz biraz da Alman, Fransız, İngiliz, Afrika ve Latin Amerika mutfaklarının izleri görülür. Aşırı derecede et tüketen bir ülke olan Uruguay’ın en ünlü yemeği asadodur. Turistlerin de büyük ilgi ile tatmak istediği bu yemeği de gezi programınıza dahil etmek isterseniz, Fastfly'dan Uruguay uçak bileti fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz. Bizdeki mangalı anımsatan yemek özellikle pazar günleri öğleden sonra pek çok yerde görülür. Parrillero isimli bir mangalda pişen karışık etlere rita de asado adı veriliyor. Kaburga, sosis çeşitleri, sığır eti, bumbar, sakatat, uykuluk ve tavuktan oluşur. Etlerin yanında kırmız biber, patates ve ekmekte parrilleroda pişilir. Bu yemek ülke mutfağında oldukça önemlidir. Et veya peynirden yapılan paylar da ülkede sık tüketilir. Ucuz olan bu atıştırmalıklar karnı hızlı bir şekilde doyurmak için en ideal seçenektir. 

Domates, biftek, soğan, haşlanmış yumurta, domuz pastırması, jambon, marul, mozarella peyniri ve mayonezle yapılan ve kızarmış patatesle servis edilen chivito ülkede kesinlikle yenmesi gereken diğer yiyecektir.Uruguay’da oldukça leziz şaraplar vardır. Özellikle kırmızı şarapları oldukça kalitelidir. Ülkede şeker kamışından yapılan likörler de oldukça popülerdir. Ülke halkının severek tükettiği bir diğer içki de viskidir. Özellikle kendi üretimleri olan dumbarı aşırı derecede tüketirler.